3'üncü köprü belli olsun Riva'yı o zaman satarız

3'üncü köprü belli olsun Riva'yı o zaman satarız

Galatasaray'ın Mali İşlerden Sorumlu Danışmanı Arkan, Riva'daki arazinin 3. köprünün geçiş güzergâhında olduğunu ve çok değerleneceğini belirtti.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Galatasaray'ın Mali İşlerden Sorumlu Danışmanı Refik Arkan, Galatasaraylıların uzun zamandan beri beklediği müjdeyi sonunda verdi. Aylardan beri konuşulan, durumun belirsizliğini koruması yüzünden tartışmalara neden olan Galatasaray'ın Riva'daki arazisinin akıbeti yakın zamanda belli olacak. Arkan, proje hakkında kamuoyuna yakın zamanda açıklama yapacaklarını, bunun için de 3. köprünün geçiş güzergâhının belirlenmesini beklediklerini ifade etti. Köprü sayesinde arazinin çok değerleneceğini vurgulayan Arkan, "Seyrantepe projesinin temeli atıldıktan sonra her şey çok daha netleşecek. Bu arazi 3. köprünün geçiş yolunda olduğundan değerini katlayacak" dedi. Sportif AŞ ile Galatasaray AŞ'nin birleşmesi için gereken kaynağı bulmaya çalıştıklarını belirten Arkan, şimdilik yapacağı herhangi bir açıklamanın yanlış anlaşılabileceğini, fakat kaynağın kesinlikle bulunacağını kaydetti. 2009 yılında bitmesi planlanan Seyrantepe'deki stadın adının Ali Sami Yen olarak kalacağını, projesinin isim hakkını ise yıllık 10-15 milyon dolara satmayı planladıklarını ifade eden Arkan, "İsmi Efes Pilsen olabilir, Alliance olabilir veya Michelin fark etmez. Sonuçta biz bu stattan yıllık 50 milyon dolarlık gelir bekliyoruz. Statta 16 kişilik 10-12 tane P' localar olacak. Bu localar yalnız Ali Sami Yen'deki kümes localar gibi olmayacak. Çok farklı özellikler üzerinde çalışıyoruz. Ayrıca bu locaları alan firmalar statta ürünlerini satma hakkına da sahip olmuş olacak. Örneğin Coca-Cola bir loca aldı diyelim, bütün statta sadece Coca-Cola'nın ürünleri satılacak. Pepsi stada giremeyecek. Bu locaların tanesi yıllık 2-3 milyon dolar olacak. Aynı zamanda tribün isim haklarını da satışa çıkartacağız" dedi. Arkan, Galatasaray'ın yazılı basında bazı şirketlerden avans aldığı ve gelecek yayın haklarını sattığı iddialarına ise Galatasaray'ın yıllar önce de bu tarz işlemler yaptığını, önemli olanın sözleşmenin altındaki yazılı maddeler olduğunu vurguladı.


50 MİLYON DOLAR GELİR
Arkan, "Öyle bir avans alındıysa, gelecek yıllarda o miktarda bir para bulunduğu takdirde belli bir vadeyle geri öder, yayın haklarımızı geri alırız. Eğer kayıtdışı bir şey yapmış olsaydık zaten Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) gereken cezayı bize keserdi" diye konuştu. 31 Aralık tarihinde futbolcular hakkındaki vergi yasasının geçerliliğini kaybedeceğini belirten Arkan, bugünkü yasa değişir ise şu anki yüzde 15'lik olan verginin yüzde 35-40'lara çıkmasının söz konusu olacağını kaydetti. Arkan, bu kadar yüksek orandaki vergileri hiçbir futbol kulübünün kaldıramayacağını da sözlerine ekledi.
GALATASARAY'ın Mali İşlerden Sorumlu Danışmanı Refik Arkan aynı zamanda Amerikalı arşivleme şirketi Iron Mountain'ın Türkiye ortağı. Arkan, özellikle yabancı bankalar ve sigorta şirketlerinin arşivlerini toplayıp, onları belli bir şekilde sıralayıp, depoladıklarını ifade etti. Şu anda 44 müşterilerinin olduğunu vurgulayan Arkan, Çatalca'daki depolarını 1.5 milyon dolarlık yatırımla kurduklarını, şirketlerin arşivlerini düzenleyip, onlara büyük tasarruf sağladıklarını ifade etti.


'BEN BİLE GİREMİYORUM'
Arkan, "Düşünün ki metrekaresi 20-25 dolarlık bir plazanız var ve bunun bir katını arşive ayırıyorsunuz. Bu mantıklı değil. Biz şirketlerden aldığımız verileri saklayıp, kaybolmasını önlüyoruz. Şirketler bu bilgilerini istediklerinde anında onlara bu verileri yolluyoruz. Böylece şirketlere büyük tasarruf sağlıyoruz. Kurduğumuz depoyu belli başlı normlara göre inşa ettik. Her şey Iron Mountain'ın söylediğine uygun yapıldı. Etrafı tamamen boş. Uçakların iniş-kalkış bölgesine uzak. Her türlü yangın, deprem gibi doğal afete karşı korunaklı. Bu sistemi 20 sene önce İngiltere'de görmüştüm. Bir nevi hayalimdi bu proje. O depoya ben bile giremiyorum sadece görevli olan birkaç çalışanımız girebiliyor" dedi.
FATİH ATALAY

pus