12 / 12 / 2023

ABD'de konut başlangıçları Eylül'de yüzde 9 düştü!

ABD'de konut başlangıçları Eylül'de yüzde 9 düştü!

ABD Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre konut başlangıçları Eylül'de yüzde 9 düşerek 1.05 milyon adet oldu. Bu, Mart 2015'ten beri görülen en düşük seviye oldu.ABD'de konut başlangıçları artış beklenirken sürpriz biçimde sert düştü.


ABD Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre konut başlangıçları Eylül'de 9 düşerek 1.05 milyon adet oldu. Bu, Mart 2015'ten beri görülen en düşük seviye oldu.


Beklenti yüzde 2.9 artıştı. İnşaat izinleri ise aylık yüzde 6.3 arttı, bu Kasım'dan bu yana görülen en büyük artış oldu. Bloomberg'in anketine katılan uzmanların beklentisi yüzde 1.1 artıştı.


Hızlanan ücret artışları ve krediye kolay ulaşımın sektörü destekleyeceği, aylık volatiliteye rağmen mortgage maliyetlerinin tarihi düşük seviyelerine inmesi ve güçlü istihdam piyasasının da konuttaki toparlanmayı desteklemeye devam edeceği belirtiliyor.


New York'taki RBC Capital Markets'te ekonomist olan Jacob Oubina, "Yeni konut inşaatları bekleme modunda görünüyor ancak konut sektörünün durakladığını düşünmüyorum" yorumunu yaptı.Habertürk

Geri Dön