Adana Seyhan dönüşümle baştan aşağı değişecek!

Adana Seyhan dönüşümle baştan aşağı değişecek!

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar: "Adana'nın ve doğal olarak Seyhan'ın en temel problemlerinin başında çarpık ve düzensiz yapılaşma geliyor. 8 ayrı mahallede kentsel dönüşüm projelerimizin hazırlıkları teknik düzeyde devam ediyor" dedi.
Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar: "Adana'nın ve doğal olarak Seyhan'ın en temel problemlerinin başında çarpık ve düzensiz yapılaşma geliyor. 8 ayrı mahallede kentsel dönüşüm projelerimizin hazırlıkları teknik düzeyde devam ediyor" dedi.


Köklü problemlere pratik tedbirler getiren Zeydan Karalar'ı halk böyle çağırıyor: 


"Seyhan bilir" sloganı ile Türkiye'nin konuştuğu bir seçim kampanyanın ardından Belediye Başkanlığını kazanan ve 23 aylık hizmet dönemini geride bırakan Zeydan Karalar, hizmet vizyonunuşu cümleyle özetledi; "Herkesin yaşamaktan onur duyacağı bir Seyhan inşa edeceğiz." Seyhan, 800 bin nüfusu ve 501 bin 59 kilometrekareye yayılan coğrafi büyüklüğü ile Türkiye'nin en büyük ilçelerinden. Geçmişi 8 bin yıla uzanan tarihiyle  Adana  demek bir anlamda Seyhan demektir. Gündüz nüfusu 1,5 milyonu geçen bu devasa metropol yöneticilikte hayli tecrübeli bir isme emanet; Zeydan Karalar. Hizmet üretirken ve karşılaştığı problemlerin çözülmesi noktasında geliştirdiği pratik tedbirler sayesinde seyhanlının Zeydan Karalar'a taktığı isimse hayli anlamlı; Çözüm Adamı. 


Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 'Vaad değil icraat' sloganıyla özetlediği çalışmalarıyla belediyecilik anlamında Türkiye'de ve Adana'da pek çok alanda ilk, en ve rekoru geride bıraktı.'Yemyeşil bir Seyhan için kent parkları' diyen Zeydan Karalar döneminde hiç park bulunmayan mahallelerde yeni çocuk parkları hizmete sunuldu, çok sayıda mevcut park baştan aşağı yenilendi. 'Temizlik hizmeti yerel yönetimlerin en doğal işi' diyen Zeydan Karalar'ın göreve geldiğinde yaptığı ilk iş çöp konteynerlerini yeraltına almak oldu. 


Bu sayede daha temiz bir çevre tesis edildi. Belediyelerin temel hizmetlerinden olan asfalt ve parke döşeme işinde de Zeydan Karalar'la yeni bir dönem başladı. Günlük asfalt üretimini arttıran Seyhan Belediyesi 'her yere yol, her yola asfalt' parolasıyla hizmetlerine aralıksız devam ediyor. 


Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın sosyal belediyecilik faaliyetleri konusunda gerçekleştirdiği hizmetler Türkiye gündemine girdi. İşte Türkiye'nin ilgisini çeken, pek çok S belediyenin kendi şehrinde aynen uygulamaya çalıştığı o hizmetlerle ilgili Zeydan Başkan'ın anlattıkları; 


ADANA KENT MEYDANI'NI BİZ İNŞA EDECEĞİZ 


"Adana plansız yapılaşmanın kurbanı olmuş bir şehir. 

D400'ün hem güneyinde hem de nispeten daha yakın dönemde inşa edilen kuzeyde durum maalesef ki aynı. Bu anlamda her kültürde şehirciliğin vazgeçilmez unsurlarından olan Kent Meydanı'ndan bile yoksun bir şehir Adana. Bu önemli ihtiyacı Seyhan Belediyesi olarak biz karşılayacağız. Halen teknik hazırlıklarını sürdürdüğümüz bölgede 40 bin metrekare alana yayılan Adana Kent Meydanı'nı inşa edeceğiz. Bu kapsamda kent meydanı 5 bin metrekare kapalı otoparka sahip olacak. Kent meydanları bir şehrin kimliğinin oluşması ve şehirde yaşayan insanın hayatının en önemli duraklarından bir tanesidir, şehrimizin sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda merkezi bundan böyle bizim inşaa edeceğimiz Adana Kent Meydanı olacaktır. Adana için böylesine önemli bir projeyi hayata geçirecek olmanın haklı gururunu yaşıyoruz." 


KENTSEL DÖNÜŞÜM'LE SEYHAN BAŞTAN AŞAĞI DEĞİŞECEK 


"Adana'nın ve doğal olarak Seyhan'ın en temel problemlerinin başında çarpık ve düzensiz yapılaşma geliyor. Göreve seçildiğimiz ilk günden bu yana üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konu kentsel dönüşümdür. Geçmişi uzun yıllara uzanan çarpık yapılaşma ile mücadelenin çözümü olarak gördüğümüz kentsel dönüşüm bugünden yarına kısa sürede üstesinden gelinebilecek bir problem değildir. Bu anlamda 8 ayrı mahallede on binlerce insanımızın yaşamını kolaylaştıracak kentsel dönüşüm projelerimizin hazırlıkları teknik düzeyde devam ediyor." 


PORTATİF YÜZME HAVUZLARI TÜRKİYE GÜNDEMİNDE 


"Adana herkesin malumu özellikle yaz aylarında hava sıcaklığının oldukça yoğun hissedildiği bir şehir. Ekonomik durumu yetersiz ailelerin çocukları yaz aylarında serinlemek için şehir içindeki sulama kanallarına girer, çocuklarımız için eğlenceli gibi görülen bu durum kimi aileler için son derece acı sonuçlar doğurabiliyor. Haziran ayı gelip okullar tatil oldu mu Adana'dan ulusal basına en çok haber olan konu serinlemek için girdiği sulama kanalında boğulan insanlarımızda. Analar ağlamasın dediğimiz için boğulma vakalarına karşı bu portatif havuz çözümünü getirdik Seyhan'a. 


Seyhan'da özellikle güney mahalleleri geçmişi uzun yıllara uzanan ihmaller sonucu yüzme havuzu konusunda ciddi bir çalışma yapılmamıştı. Türkiye'de bir ilk olan Portatif Yüzme Havuzu Projesi'ni Seyhan'da başlattık. 


Aynı anda 10 ayrı okul bahçesinde kurulan portatif yüzme havuzlarımız yaz boyunca 20 mahallemizde hizmet verdi. Profesyonel yüzme hocaları eşliğinde çocuklarımıza ücretsiz yüzme dersi verirken, aynı zamanda hijyenik ortamda evlatlarımızın serinlemelerini sağlamış olduk." 


YAZ SPOR OKULLARINDA 10 BİN ÇOCUĞUMUZA SPOR YAPTIRDIK 


"Seyhan'da 10 ayrı noktada Yaz Spor Okulu açtık. Bu okullarda toplamda 10 bin çocuğumuza sporun çeşitli branşlarında eğitim verildi. Futbol, basketbol, voleybol, tenis, badminton, voleybol, tekvando, atletizm ve halkoyunları dallarında çocuklarımıza hem eğitim verildi, hem de uyuşturucu madde kullanımı gibi olumsuzluklara bulaşmasının önüne geçildi . Seyhan ilçesi sınırlarında Eğitim faaliyet gösteren Amatör Spor Kulüplerine profesyonel kalitede malzeme yardımı yapıyoruz ATIK GETİR BUZ PİSTİNİ ÜCRETSİZ KULLAN


Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana'yı ilk'lerle tanıştırmaya ara vermeksizin devam ediyor. 

Son hazırlıkları yapılan hem çevreci hem sportif projenin sloganı hayli dikkat çekici; "Geri dönüşümlü atığı getir buz pistini ücretsiz kullan" Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nin hemen önündeki parka kurulan buz pisti üç aylık dönemde geri dönüşümlü malzeme getiren her yaştan insanın ücretsiz olarak yararlanabileceği devasa bir buz pisti kuruldu. 


ADANA'DA BİR İLK DAHA BÜYÜKSEHİR İLE ORTAK PROJE


Adana Büyükşehir Belediyesi ile Seyhan Belediyesi, çınarlı Mahallesi 61012 Sokak ile 61011 Sokak arasında bulunan yaklaşık Bin 250 metrekare alana çok katlı otopark yapmak için anlaştı. Adana tarihinde bir ilk bu anlamda Zeydan Karalar'ın Seyhan Belediye Başkanlığı döneminde gerçekleştirilmiş oldu. Ortak projenin protokolü Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar arasında imzalandı. 


KARALAR: ÇATIŞMA DÖNEMİ BİTTİ, ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI 


Adana'da uzlaşma ve uyum adına bir ilkin gerçekleştirildiğini vurgulayan Başkan Karalar, "Adana'da geçmişte yaşanan çatışmaların, çatışanlara bir getirişi olmadığı gibi, Adana'ya çok şey kaybettirdiğini birlikte yaşadık. 31 Mart 2014'te çatışma döneminin bittiğini, çalışma döneminin başladığını söylemiştim. Yaklaşık iki yıldır verimli çalışmalar gerçekleştiriyoruz, şehir merkezinde otopark sorunu yaşandığı ortada. Altına imza koyduğumuz proje en azından bir bölgeyi rahatlatacak bir çalışma olacak, çok katlı ve önemli sayıda aracı bünyesine alabilecek bir otopark yapılacak. Adana Büyükşehir Belediyesi ile işbirliğimiz sadece otoparkla sınırlı diye konuştu. 


Adana Çukurova Barış