Ahmet Murat Binark: Konutta patlayacak balon yok!

Ahmet Murat Binark: Konutta patlayacak balon yok!

 Koza Şehir projesinde 846 konut üzerinde çalışan Murat Binark'ın konuttaki balon eleştirisi için mesajı net oldu: "Şu anda yılda 80 bin konut üretiliyor. Bu da mevcut stoğun yüzde 2'si demek. Her sene en az bu kadar binaKoza Şehir projesinde 846 konut üzerinde çalışan Murat Binark'ın konuttaki balon eleştirisi için mesajı net oldu: "Şu anda yılda 80 bin konut üretiliyor. Bu da mevcut stoğun yüzde 2'si demek. Her sene bu kadar konut yenilenmeli ki, İstanbul'da yaşanılabilsin. Konutta bir balon yok."

Her ne pahasına olursa olsun büyümek gibi bir stratejiyi benimsemediklerini ve büyümede sürdürülebilirliği ana ilke olarak gördüklerini belirten Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Binark, bu doğrultuda yürüttükleri iki çalışmaya dikkat çekti. İlk iki fazını Akiş ile yaptıkları, ancak üçüncü fazı tek başına inşa ettikleri Esenyurt'taki Koza Şehir projesine yoğunlaştıklarını belirten Binark, 846 konuttan oluşan bu proje paralelinde 300 milyon TL'lik ciroyu ise 500 milyon TL'ye taşıyacaklarını açıkladı.

Bir konutun ömrü 50 yıl
Diğer yandan, son dönemin gündem maddelerinden biri olan ‘konutta balon oluştu' eleştirilerine de değinen Binark, “Arz açısından konuşulan acaba konut piyasasında bir balon var mı sorusu. Bir balon olduğunu düşünmüyorum. İstanbul’da takriben 4 milyon konut var. Her sene takriben 80 bin konut piyasaya sunuluyor. Yani mevcut konut stoğunun yüzde 2’si. Bir konutun iktisadi ömrünün 50 yıl olduğundan hareket edersek, zaten her sene yüzde 2 konut yenilenmeli ki, İstanbul oturulabilir bir şehir olsun” dedi.

Bu oran, konutu sattırır
Ayrıca, konut ihtiyacının yeni göçller, aile küçülmesi gibi nedenlerle de arttığına dikkat çeken Binark, ancak, bunun tek başına belirleyici bir kriter olamayacağının altını çizerek, şu mesajı verdi: "Bir memleket ne kadar fakir ise, o kadar çok yeni konuta ihtiyaç vardır. Önemli olan bu konutları alabilecek bir alım gücünün olup olmadığıdır." Binark'ın altını çizdiği bir diğer nokta da faizlerin bu seviyede devam etmesi halinde konut satışlarının yüksek seyredeceği yönünde oldu.

Güllük gülistanlık bir yıl olmadı
2010 yılının inşaat sektörü için kötü başlayıp, iyi biten bir yıl olduğunu belirten Murat Binark, “Ama, güllük gülistanlık bir yıl da olmadı. Biz de Garanti Koza olarak 2010'u iyi kapattık. İçinde bulunduğumuz yılın verimli geçmesini planlıyoruz” dedi. 2011 yılında yeni bir kriz yaşanmadığı takdirde yılın iyi geçeceğini düşünen Binark, konut sektörü için ise arz ve talep açısından bir irdeleme sonrasında değerlendirme yapılması gerektiğini kaydetti.

Çamlıca Koza Koru'yu devretti
Bu arada Garanti Koza'nın Kasım 2010'da ilk çalışmalarına Çamlıca'da başladığı 40 konutluk Koza Koru Çamlıca projesi, el değiştirdi. Proje, lüks çalışmalarıyla tanınan Erkan İnşaat’a devredildi.Erkan İnşaat'tan elde edilen bilgilere göre, projenin adı, Best Life Büyük Çamlıca Konutları adı olarak değiştirilip plana sosyal tesisler de katılarak yeniden satışa çıkarılacak. 30 milyon dolarlık arsa ve inşaat bedeliyle Garanti Koza'dan satın alınan projede Tabanlıoğlu Mimarlık'ın dizaynına sadık kalınacak. Yeni adıyla Best Life Büyük Çamlıca'nın satışa çıkarılması üç-dört ayı bulacak.