Alman EWE Türkiye'de yeni alımlar peşinde

Alman EWE Türkiye'de yeni alımlar peşinde

Almanya'nın beşinci büyük enerji şirketi EWE, Türk enerji firmalarına yatırım yapmak istiyor...


Almanya'nın beşinci büyük enerji şirketi olan ve Bursagaz ile Kayserigaz'ın ana ortağı olan EWE, yeni ana hissedarı EnBW'nin sağladığı yeni kaynakları kullanarak rüzgar santrallerine ve Türk enerji firmalarına yatırım yapmak istiyor. EWE CEO'su Werner Brinker "İkmal alanımıza sınırı olan şirketlerden alım yapmak istiyoruz" dedi. Brinker, Türkiye'nin EWE'nin uluslararası genişleme planlarının odak noktası olduğunu söyledi.EWE'nin yüzde 26'sını alan EnWB, Borusan Holding'in iştiraki Borusan Enerji'nin yarısını nisanda kamuya açıklanmayan bir tutarla satın almıştı.
Star

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Alman enerji devi, büyüme rotasına Türkiye'yi aldı 
 
Almanya'nın beşinci büyük enerji şirketi olan ve Bursagaz ile Kayserigaz'ın ana ortağı olan EWE, yeni ana hissedarı Enbw'nin sağladığı yeni kaynakları kullanarak rüzgâr santrallerine ve Türk enerji firmalarına yatırım yapmak istiyor.  
 
Şirketin üst düzey yöneticisi (CEO) Werner Brinker, "İkmal alanımıza sınırı olan şirketlerden alım yapmak istiyoruz." dedi. Yeni hissedar Enbw, sermaye artırımı kapsamında şirkete 1,3 milyar Euro ek kaynak sağlayacak. Türkiye'nin uluslararası genişleme planlarının odak noktasında olduğunu belirten Brinker, "Türkiye'deki konsolidasyon sebebiyle bu ülkede düşündüğümüzden daha çok fırsatlar bulunuyor. Türk enerji firmalarından daha başka alımlar yapabiliriz. Belki rüzgâr projeleri kurabiliriz, orta vadede de güneş enerjisi projeleriyle ilgileniyoruz." diye konuştu.
Zaman