Amerika'daki mortgage krizi Türkiye'nin mermer sektörünü vurdu

Amerika'daki mortgage krizi Türkiye'nin mermer sektörünü vurdu

Türkiye'nin yılda 400 milyon dolarlık mermer sattığı ABD'de mortgage piyasasında kriz çıkınca ihracat durma noktasına geldi. Türk mermerciler 2008 yılından da umudunu kesti.


ABD'de yüksek riskli mortgage piyasasında yaşanan kriz, bu ülkeye önemli ölçüde ihracat yapan doğaltaş ve mermer sektörünü olumsuz etkiliyor. Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aslan Osman Erdinç, 400 milyon dolar ihracat yaptıkları ABD'de yaşanan mortgage krizinin sektörlerini olumsuz etkilediğini belirterek, "Kriz nedeniyle Amerika'ya ihracat durdu. 2008 yılını da çok iyi görmüyoruz" dedi. Ege Maden İhracatçıları Birliği Afyon'da düzenlediği panelde, madencilik ve mermer sektörünün yaşadığı sıkıntıları masaya yatırdı.İhracat 625 kat arttı
Panelde konuşan Başkan Aslan Osman Erdinç, mermercilik sektörünün başta
Amerika olmak üzere Çin, İngiltere, İspanya, İtalya'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda ülkeye ihracat yaptığı belirtti. Erdinç, doğaltaş ve mermer sektörü olarak 25 yılda ihracatı 625 kat artırarak, 1 milyar 250 milyon dolar seviyesine ulaştırdıklarını söyledi. ABD'deki kriz nedeniyle ülkenin traverten almadığını ifade eden Aslan Erdinç, "Bina değerleri de ABD'de yüzde 25 oranında düştü. Binalar ve daireler açık artırmada satılıyor. Yaşanan bu kriz bizi olumsuz etkiledi. Bu nedenle 2008 yılını sektör açısından net bir şekilde görmüyoruz" diye konuştu.'Haksız eleştiri aldık'
Erdinç, doğaltaş ve mermercilik sektörünün ayakta kalabilmesi, üretim ve ihracat yapabilmesi için hükümetten cansuyu istediklerini kaydederek, sektörden alınan vergilerin dünyada rekabet ettikleri ülkelerde aynı seviyeye çekilmesini, ÖTV'nin düşürülmesini, asgari ücretteki yüzde 42'lik kamu yükünün yüzde 15'ler düzeyine çekilmesini istediklerini söyledi.
Erdinç, Türkiye'nin 2010 yılında 2.5 milyar dolar, 2015 yılında 5 milyar dolar ihracat rakamına ulaşabilecek potansiyele sahip olduğunu ancak hükümetin uyguladığı politikalar nedeniyle, kazandığı pazarları kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını ifade etti. Aslan Erdinç, Kaz Dağlarındaki altın madeni aramaları bahane edilerek tüm madencilik sektörünün haksız taarruza uğratıldığı savundu. Maden ocağı açmak için aldıkları işletme izinlerinde ödedikleri harçlar işletme yapacakları alanın 8-10 katı orman dikimi imkânı tanındığını belirten Erdinç, "Madencileri kimse çevre düşmanı gösteremez. Madencilik olmasaydı insanlar ormanları keser, yakardı. Bizim mermer ve traverten tozlarımız ziraatta, seramik fabrikalarında porselen yapımında kullanılıyor. Madenciler dağda yaşıyor ve doğayı seviyor. Artığımız yok, artı değerimiz var" dedi.
Türk taşları ve mermerleriyle dünyanın en zengin kişilerinin evlerinin yapıldığını ifade eden Erdinç, Türk mermerinin ve taşlarının Amerika'da tercih edilen bir marka haline geldiğini, markalaşma olmadan da dünyada rekabet etmenin mümkün olamayacağını kaydetti.


Türkiye'nin 2010 yılında 2.5, 2015'te ise 5 milyar dolarlık mermer ihracatı yapma kapasitesi olduğu belirtiliyor.
'Granitte radyasyon var'
Aslan Erdinç, iç pazarda granit kullanımına yönelik talepte artış yaşandığını vurgularken, granitlerde uranyumdan kaynaklanan radon gazı bulunduğunu, bunun da sürekli radyasyon ürettiğini kaydetti.
Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Aslan Erdinç, granitlerin akciğer kanserine yol açabileceğini belirterek, özellikli evlerde, hastanelerde mikrop tutmayan ve hijyenik olan mermer kullanılması önerisinde bulundu.


'Mermer kaynıyor aşımız, granitten ağrıyor başımız'
"Mermerden kaynıyor aşımız, ithal granitten ağrıyor başımız" diyen Erdinç, sektörün yüksek faiz ve düşük kur nedeniyle de önemli sıkıntılar yaşadığını, katma değeri yüksek ürünler ihraç etmelerine rağmen teşvik almayan sektör olduklarını söyledi. Erdinç, yaşadıkları bu sıkıntıların yanında Türkiye'de aralarında İstanbul, Konya, Gaziantep'in de bulunduğu birçok belediyenin Türk graniti yerine, Çin graniti kullandığı ifade etti. Erdinç, mermer yataklarının yüzde 35'ini bulunduran Türkiye'nin mermer ve doğaltaş ithalatı yapmasını çok acı bulduklarını dile getirerek, "Çin'den çok ucuza ithal ediyorlar. Biz aynı fiyatı vereceğimizi söylediğimiz halde yine Çin graniti tercih ediliyor. Çin'den 10 dolara aldıkları graniti devlete çok yüksek fiyata satıyorlar" dedi. Türkiye'nin rantiyecilere tatlı kârlar sağlarken, yerli girdilerle üreten, istihdam sağlayan, ihracat yapan kesimlerin cezalandırıldığına işaret eden Erdinç, "İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda Çin graniti kullanıldı. 10 dolara alınan granit devlete 59 dolara satıldı" diye konuştu.


(Radikal)