25 / 03 / 2023

Ankara 6. İdare Mahkemesi'nden AOÇ'taki yapılaşmaya dur!

Ankara 6. İdare Mahkemesi'nden AOÇ'taki yapılaşmaya dur!

Atatürk Orman Çiftliği’nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kararı ile hayata geçirilecek yapılaşmaya mahkemeden red geldi.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından  Atatürk Orman Çiftliği’nde peyzaj projesi kapsamında otopark ve düğün salonu şeklindeki yapılaşmaya izin verilmişti. Mimarlar Odası  Ankara  Şubesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı2nın bu kararını mahkeme götürdü.  Mimarlar Odası Ankara Şubesi, açtığı davada haklı görüldü ve davayı kazandı. Gazete Duvar'da yer alan habere göre; Ankara 6. İdare Mahkemesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Atatürk Orman Çiftliği Bahçekapı mevki 3406 ada üzerinde peyzaj projesi onayı ve dayanağı olan plan değişikliği için iptal kararı verdi. 

'ÖNCE BİLİRKİŞİ SONRA MAHKEME REDDETTİ'

Mahkemenin verdiği karara ilişkin konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 31.05.2018 tarih ve 97552 sayılı oluru ile onaylanan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planlarına ilişkin dava konusu işlemler iptal edildi. Kararın tebliğinin 19 Mayıs arifesinde gelmesi, mücadelemizin bitmeyeceğinin göstergesidir. Bilirkişiler, ‘Atatürk Orman Çiftliği alanlarının en ufak parçasının dahi beton olmaması gerekmektedir. Atatürk Orman Çiftliği, taşıdığı simgesellikten ve temsil ettiği Cumhuriyet kimliğinden kopartarak ele alınamaz’ dedi. Mahkeme de bilirkişi raporunu esas alarak plan değişikliklerini iptal etti. Bu karar ile rekreasyon ve peyzaj projesi aldatmacısı ile Atatürk Orman Çiftliğine düğün salonu vb yapılmasına, AOÇ’nin yollarla bölünmesine ve AOÇ’ye beton dökülmesine dur denildi” açıklamalarında bulundu.

Ankara 6. İdare Mahkemesi nden AOÇ taki yapılaşmaya dur!

PLAN DEĞİŞİKLİKLERİ HUKUKA AYKIRI

Candan, mahkemenin kararla ilgili gerekçesinde ‘Bilirkişi’ raporunun altını çizdiğini söyledi ve şunları kaydetti:

“Bilirkişi raporu taraflara tebliğ edilmiş olup, davalı idareler tarafından rapora yapılan itirazlar, raporu kusurlandırıcı görülmemiş, rapor hükme esas alınabilecek nitelikte bulunmuştur. Buna göre, Ankara I Nolu Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'nun 20.02.2020 tarih ve 7278 sayılı Kararı ile bu kararın dayanağı olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 31.05.2018 tarih ve 97552 sayılı Oluru ile onaylanan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planlarının, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, imar mevzuatına ve kamu yararına uygun olmadığı anlaşıldığından, dava konusu işlemlerde hukuka uyarlık bulunmamaktadır. Atatürk Orman Çiftliği’ne yönelik yapılacak tüm iş ve işlemlerde, Atatürk’ün şartlı bağışı vasiyeti ve onun temsil ettiği değeri göz ardı ederek tahrip edenlere yönelik mücadelemiz devam edecek.”

Ankara Atatürk Orman Çiftliği arazisi 158 dekar daha küçüldü!
Geri Dön