Ankara Kılzılay Caddesi'nde 135 binanın cephesi değiştirilecek!

Ankara Kılzılay Caddesi'nde 135 binanın cephesi değiştirilecek! Ankara Kılzılay Caddesi'nde 135 binanın cephesi değiştirilecek!

Sıhhiye-Kuğulu Park arasındaki alanı kapsayan "Kızılay Değişiyor" projesinin, 14 ayda tamamlanması planlanıyorKızılay"da 135 binanın cephesi ve  ışıklandırmasıyla ilgili proje hayata geçiriliyor. Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Büyükşehir  Belediye Başkanı Melih Gökçek, söz konusu 135 binanın sahipleriyle bir araya  gelerek, projeye ilişkin bilgi verdi.

Sıhhiye"den Kuğulu Park"a kadar olan alanda yürütülecek 'Kızılay  Değişiyor' projesiyle bölge esnafının AVM"lerle rekabet edebilir düzeye  gelmesini sağlamak istediklerini belirten Gökçek, 'Kızılay, herkesin gelip  geçtiği yer. Ticaretin artması ve turistlerin gelmesi için yenilenmesi gerekiyor.  Esnaf da müşteri anlamında sıkıntı içinde, AVM"ler dolayısıyla sıkıntı  yaşıyorlar. Modern çehreyle, tamamını bir iş merkezi gibi değerlendirelim  istiyoruz' dedi. Binaları daha modern hale getireceklerini ifade eden Gökçek, tabela kirliliğine de çözüm bulacaklarını kaydetti.

'BİNALARIN ÖN CEPHELERİ TAMAMEN SOYULACAK'

Bölgede özel bir aydınlatma yapılacağını ve 135 binanın dış cephesini  değiştirmek istediklerine anlatan Gökçek, mevcut ve öngörülen hali içeren  sunumunu yaparken şunları belirtti:

'Eski haliyle biz yaptıktan sonraki arasındaki fark inanılacak gibi  değil. Binalar vibro betonla tanınmaz hale gelecek. Binanın değeri 2, belki de  3-4 kat artacak. Ön cepheleri tamamen soyulacak, bina statikleri üzerine çalışma  yapılacak. Ona göre malzeme koyulacak. Eski binalara takviye gerekecek.

İnanıyorum ki bu proje bittiğinde Kızılay, akşamları da renk cümbüşünü  görebilmek için vatandaşların akın edeceği bir yer haline gelecektir.

Kullanılacak ürünlerin hepsi özenle seçildi. Bir kısmı yurt dışından,  özellikle Japonya"dan temin edilen, teknolojinin en son noktası malzemedir. Fiber  takviyeli beton, ana olarak kullanılacak malzemedir.'

'KAMULAşžTIRMA YOLUNA DA GİDİLEBİCEK'

Gökçek, projenin uygulama aşamasında da mülkiyet sahiplerinden muvafakat  alacaklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

'Muvafakat vermeyen vatandaşlarımız olabilir, sonuçta 135 bina var,  onları da kamulaştırma yoluna gideceğiz. Kentsel Dönüşüm Projesi tarzında  yapılacağı için, yenilerken hiçbir ücret talep etmiyoruz, masrafı tamamen  Büyükşehir Belediyesi yapacak. Öncülük yapanlar, kim daha önce gelirse, oradan  başlamak istiyoruz' diye konuştu.

'ÜST KATLARDA TABELA DÜşžÜNÜLMEYECEK'

Gökçek, projenin yapım süresine ilişkin soruya da 'Her bina için  maksimum 6 ay diyebiliriz. Projenin tamamını 14 ayda bitirmek istiyoruz. Aynı  anda birçok yerde başlayacak. Hele anlaşmalar yan yana binalar olursa çok daha  süratli olur' karşılığını verdi. Gökçek, bu süreçte binaları alışverişe  kapatmamak için gerekli tedbirleri de alacaklarını belirtti.

Bölge esnafının üst katlardaki tabelalarla ilgili sorusu üzerine de  Gökçek, 'Üst katlarda tabela düşünülmeyecek. Ama giriş katına, tüm dünyada  olduğu gibi modern tabelalar koyulacak. çünkü dışarıda olunca hiç şık ve estetik  olmuyor. Bu konuda sizden anlayış bekliyoruz' ifadelerini kullandı.

çalışmanın bölge esnafının alışveriş merkezleriyle rekabet edebilir  düzeye gelmesi ve hayat bulabilmesi için düşünüldüğünün altını çizen Gökçek, 'Bu  dizayn sadece şehir estetiği için düşünülen bir çalışma. Tabela için de tabii ki  bir standart getirilecek' dedi.

'BİNA SAYISI 160'A çIKABİLİR'

Konuyla ilgili görüştüğü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın da projeye  destek verdiğini aktaran Gökçek, cephe düzenlemelerinin Kızılay"daki binaların,  bulvarı gören cephelerinin yanı sıra yoldan görünen her binaya yapılacağını  bildirdi.

135 bina olarak ölçümlerin yapıldığını ancak bu sayının yüzde 20 oranında  artırılabileceğini (160 civarı) kaydeden Gökçek, 'Normalde 180 bina var. Ancak  tarihi binalar ve yeni binaların bazıları yapılmayacak. Örneğin BDDK yeni ve  güzel olduğu için, eski Orman Bakanlığı, Yargıtay gibi binalar da tarihi olduğu  için bunlara dokunulmayacak' değerlendirmesinde bulundu.

AA