Ankarada metro inşaatı başkent trafiğini etkiledi!

Ankarada metro inşaatı başkent trafiğini etkiledi!

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ankarada metro inşaatını bitiremeyen Büyükşehir Belediyesi hem kenti bir trafik bunalımına sokmuş hem de başkentlilerin sağlığına yönelik tehditlere seyirci kaldı diye bildirdi.... TMMOB Kimya Mühendisleri Odası, Ankaranın havasının insan sağlığını tehdit ettiğini öne sürdü.
        
Odadan yapılan yazılı açıklamada, 1990lı yıllarda hava kirliliği yüzünden yaşamın durma noktasına geldiği Ankarada hava kirliliğinin yeniden tehlikeli seviyeye geldiği ifade edildi. Yılın ilk üç ayındaki hava kirliliği değerlerinin acil önlemlerin alınmasını gerektiren "uyarı eşiğini" aştığı iddia edildi.
        
Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
        
"Çevre ve Orman Bakanlığına ait Cebeci Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonunun kirlilik ölçümlerinde havadaki NO2 (azot dioksit) derişimi uyarı eşiği olan 400 değerini odamızın tespit edebildiği kadarıyla altı kere aştığı halde kamuoyuna hiçbir uyarı yapılmamıştır. Üstelik 11-18 Şubat 2011 tarihleri arasındaki kirlilik değerlerinin ölçüm raporlarında neden yer almadığı anlaşılamamaktadır. Demetevler istasyonunda ise uyarı eşiği 2011in ilk üç ayında 5 kez aşılmıştır. Bu istasyona ait ölçüm raporlarında da 29-31 Ocak 2011 tarihleri arasındaki ölçüm değerleri yer almamaktadır. Demetevler ve Cebeci istasyonlarında değerlerin kötüye gittiğini gören Bakanlık yetkililerinin ölçümleri yayınlamayı durdurup kirlilik normale döndüğünde tekrar yayımlamaya başladıkları şüphesi oluşmuştur. Çevre ve Orman Bakanlığını söz konusu tarihler
arasındaki NO2 derişimlerini açıklamaya davet ediyoruz."
        
Açıklamada, Hava Kalitesi Değerlendirme ve Denetim Yönetmeliğinin 4. maddesinde Uyarı Eşiği için "Aşıldığında, nüfusun geneli için kısa süreli maruz kalmadan dolayı insan sağlığına bir riskin söz konusu olduğu ve ilgili yetkili merci tarafından acil önlemlerin alınacağı seviye" tanımı yapıldığı ifade edildi.
 
Aynı yönetmeliğin 13. maddesinde Bakanlığın görevinin ise "Bir uyarı eşiği aşıldığında, detaylar kamuoyuna radyo, televizyon ve benzeri basın yayın organları aracılığıyla açıklanır" şeklinde belirlendiği kaydedildi.
        
"Uyarı eşiğinin aşıldığı, ölçüm istasyonlarının verileriyle sabittir. Buna rağmen Çevre ve Orman Bakanlığı tespit edebildiğimiz kadarıyla ne acil bir önlem almış ne de kamuoyuna ayrıntılı bir açıklama yapmıştır" iddialarına yer verilen açıklamada, şunlar belirtildi:
        
"Ankaranın havası insan sağlığını tehdit ediyor. Azot dioksit gazının insanların solunum sistemlerine zararlı olduğu bilinmelidir. Bu gaza maruz kalma durumunda akciğer fonksiyon bozuklukları ve nefes borusu reaktivitesinde artışlar
 meydana gelmektedir. Bu gaz aynı zamanda asit yağmurlarının oluşumunda önemli rol oynamaktadır.
        
Piyasanın insafına terk edilen şehircilik politikaları Ankaralıların sağlığını tehdit etmektedir. Azot dioksit gazının en önemli kaynağı motorlu taşıtlardır. Ankarada metro inşaatını bitiremeyen Büyükşehir Belediyesi hem  kenti bir trafik bunalımına sokmuş hem de başkentlilerin sağlığına yönelik  tehditlere seyirci kalmıştır. Çevre ve Orman Bakanlığı derhal üzerine düşeni yapmalı ve acil eylem planını hazırlayarak kamuoyuna sunmalıdır."
AA