Ankara'daki askeri alanlar kamulaştırılacak!

Ankara'daki askeri alanlar kamulaştırılacak!

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, acele kamulaştırma yetkisinin belediye başkanlarına verileceğini ifade ettiÇankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 73. maddesini değiştirmeye yönelik TBMM'ye sunulan yasa tasarısıyla "acele kamulaştırma" yetkisinin belediye başkanlarına verileceğini ifade ederek, "Bu yetkiyle örneğin Ankara'da askeri alanların, Atatürk Orman Çiftliği'nin, Anıtkabir'in, hatta belediye binalarının dahi kamulaştırılabilmesi sağlanacaktır" dedi.

Tanık, Mülkiyeliler Birliği Lokali'nde Ayaş Belediye Başkanı Ali Başkaraağaç ve Kalecik Belediye Başkanı Nevzat Şahin'le birlikte düzenlediği basın toplantısında, 73. maddeyle hem İmar Kanununun hem de "AK Parti'nin 2002 yılından bu yana dile getirdiği 'yerelleşme ve demokratikleşme' sistemi"nin diskalifiye edildiğini savundu.

Yarın TBMM Genel Kurulunda görüşülecek olan kanun teklifinin yasalaşması halinde "plansızlık, rant ve despotluk"un hakim kılınacağını ileri süren Tanık, ilçe belediyelerinin planlama ve imar sisteminden tamamen çıkarılacağını söyledi.

Tanık, 73. madde ile "bir şehri bütünüyle yönetme yetkisinin" Büyükşehir Belediye Başkanlarının eline verildiğini öne sürerek, şunları kaydetti: "Büyükşehir Belediye Başkanlarına bu yasa ile neredeyse İlçe Belediye
Başkanlarını atama yetkisi verilmektedir. Bu, kabul edilir bir şey değildir. Belediye Kanunu'nun 73. maddesini değiştirmeye yönelik TBMM'ye sunulan yasa tasarısıyla 'acele kamulaştırma' yetkisi Belediye Başkanlarına verilmektedir. Bu yetki, ancak savaş halinde veya afet durumlarda kullanılabilen bir şeydir. Getirilen düzenlemeyle sadece eğitim ve sağlık kuruluşlarına bağlı alanların kamulaştırılamaması söz konusudur, ancak bu yetkiyle örneğin Ankara'da askeri alanların, Atatürk Orman Çiftliği'nin, Anıtkabir'in, hatta belediye binalarının dahi kamulaştırılabilmesi sağlanacaktır."

-"EKSEN KAYMASI"-
Kanun teklifinin yasalaşması halinde ilçe belediyelerinin yetkilerinin "yok derecesine" ineceğini ifade eden Tanık, vatandaşın da yargı önünde hak arama hakkını kaybedeceğini savundu.

Yasa ile kentsel dönüşüm proje alanlarında belediye tarafından kendilerine ayrı ada veya parselde yer verilen gayrimenkul sahiplerinin, "kamulaştırmasız el atma" davası açamayacağını dile getiren Tanık, sözlerini
şöyle tamamladı: "Bu düzenleme, yasa yapma ve tekniğine ve Anayasaya aykırıdır. Bu düzenleme yasalaşırsa Adalet ve Kalkınma Partisi'nin gerçekten ekseninin bir Büyükşehir Belediye yönetimi tarafından kaydırılmış olduğunu düşüneceğimizi ifade etmek isterim. Bu eksen kaymasının, ekseni kayanlara da son derece olumsuz sonuçları olacaktır."

Ayaş Belediye Başkanı Başkaraağaç da Ankara'nın tüm ilçelerinde yıllardır "Melih Gökçek baskısı" olduğunu, bunun sonucunda da  Ankara  Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in "Ankara'yı karanlığa gömdüğünü" söyledi.

Kalecik Belediye Başkanı Nevzat Şahin de 5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu'nu ile ilçe belediye başkanlarının "muhtar durumuna" düşürüldüğünü ileri sürerek, "Bu yasa zaten bize ağır gelirken bir de böyle bir değişiklikle iyice zor duruma düşürülmek isteniyoruz. Buna tüm gücümüzle karşı çıkacağız" diye konuştu.
AA