19 / 08 / 2022

Ankara'daki Suluhan yüksek kira fiyatı nedeniye boş kaldı!

Ankara'daki Suluhan yüksek kira fiyatı nedeniye boş kaldı!

Bey pazarı'ndaki tarihi Suluhan, biten restorasyonun ardından yüksek kira fiyatları nedeniyle boş kaldı. Han için devreye giren Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan işletmeciye, ‘fiyatları düşürün’ uyarısında bulunduBaşkentte turistlerin ziyaret ettikleri ilçelerin başında gelen Beypazarı'nda halk arasında Suluhan olarak bilinen 400 yıllık Nasuh Paşa Hanı, yılan hikayesine dönen restorasyon çalışmasının ardından şimdi de boş kalmasıyla gündemde. 1613 yılında Osmanlı sadrazamlarından Nasuh Paşa tarafından yaptırılan tarihi hanın restorasyonu geçtiğimiz yıl haziran ayında tamamlandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile restorasyonu yaptırılan ve 49 yıllığına işletme hakkı verilen Suluhan'da kira fiyatları Beypazarı çarşısındaki dükkanlara oranla 2-3 kat fazla olunca yaklaşık 50 işyeri boş kaldı. Tarihi hanı işletecek olan firmanın dükkan kiralarındaki fiyatları yüksek tutması nedeniyle dükkanlara talep azalınca devreye Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan girdi. Han için işletmeciye hem fiyat hem de konaklama önerisinde bulunduklarını kaydeden Başkan Kaplan şöyle konuştu:


FİYATLAR FAZLA

"İşletme sahibi ile geçtiğimiz günlerde bir görüşme yaptık. Kendilerine bir iki önerilerimiz oldu. Adı üzerinde han ama içeride konaklama ile alakalı hiçbir şey yok. Suluhan'ın ikinci katında konaklama alanları yapılabilir. Bir diğer tavsiyemiz ise uygulanan fiyat politikası yönünde oldu. Hanın etrafında belli bir fiyat seviyesi var ve işletmeci arkadaşlar rakam olarak oradaki rakamları istemekte haklı mıdır; haklıdır. Ama günümüz şartlarında baktığımız zaman fiyat miktarları fazla. Fiyat politikasını ayarlamalılar çünkü han boş kalacak. Beypazarı Çarşı'ndaki dükkânlara oranla handaki dükkânların fiyatı 2-3 misli durumunda.


TURİSTİK ÖNEMİ VAR

Suluhan  Ankara  bölgesinde tarihi han özelliği ile tek yapı diyebiliriz. Bildiğim kadarıyla böyle bir yapı yok. Suluhan İpek Yolu üzerinde olan Beypazarı'na değer katıyor. Son dönemde yapılan restorasyonlarla birlikte Beypazarı turizmi ve markası açısından önemli bir yere sahip olmuş oldu. Restorasyon çalışmaları tamamlandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 49 yıllığına Yap-İşlet-Devret modeliyle yapıldı. İşletmesini yapan arkadaşlar ciddi mücadeleler verdi. Uzunca süredir çalışmalar devam ediyor. Gerçekten güzel bir çalışma oldu."


RESTORASYONU DA GECİKTİ

Kira fiyatlarındaki yükseklik nedeniyle müşterisiz kalan tarihi hanın restorasyon çalışmaları yılan hikayesine dönmüştü. İlk restorasyon çalışmasına 1917'de başlanan ve 1998 ile 2005'te ihaleye çıkarılarak o günden bugüne iki kez restore edilmeye çalışılan hanın restorasyonu, istimlak krizi sebebiyle tamamlanamamıştı. Krizin aşılmasıyla 49 yıllığına işletme hakkı verilen Suluhan'ın restore çalışması geçen yıl haziran ayında bitti.Sabah