Antalya'daKİ 2B eylemiyle ilgili davada yargılanmalar başladı!

Antalya'daKİ 2B eylemiyle ilgili davada yargılanmalar başladı!Antalya'da, 2B arazilerinin Antalya-Aksu karayolunu trafiğe kapatmaları nedeniyle haklarında dava açılan 24 sanığın "Görevi yaptırmamak için direnme, kamu malına zarar verme, kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşe katılma" suçlamalarıyla yargılanmalarına başl


Antalya 13. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya "Görevi yaptırmamak için direnme, kamu malına zarar verme, kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşe katılma" suçlamalarıyla yargılanan 24 sanık veolay yerinde eylemcilere müdahale esnasında hafif şekilde yaralanan müşteki iki polis memuru ile olay yerinden geçtiği sırada aracına saldırıldığını belirten Mustafa Ak katıldı.


Cumhuriyet Savcısınca okunan iddianamede, 2B rayiç bedelini yüksek bulan vatandaşların D-400 Karayolu'nu trafiğe kapattıkları, eylemin kanuna uygun olmadığı belirtildi.


Yapılan uyarılara rağmen sanıkların eylemlerine devam ettikleri anlatılan iddianamede, "Görevi yaptırmamak için direnme, kamu malına zarar verme, kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşe katılma" suçlarının işlendiği kaydedildi.


Sanıklardan Günay Alkan, eylemin gerçekleştiği gün pazara gittiğini, çocuğunun eyleme katılabileceği düşüncesiyle eylem alanında bulunduğunu söyledi.


Daha sonra çocuğunun polisler tarafından gözaltına alındığını ifade eden Alkan, "Ben de o sırada polislere müdahale ettim ancak asla kamu malına zarar verme veya kanuna aykırı bir şey yapmadım" dedi.


Sanıklardan Ali Öztürk ise haklarını savunmak amacıyla eylem yaptıklarını belirterek, kamu malına zarar vermediklerini, polislere fiili veya sözlü saldırıda bulunmadıklarını savundu.


Duruşmada dinlenen polis memurları, olayların art niyetli olmadığını kaydederek, "Gözaltına almak istediğimiz şahıslar direnme gösterdi. Bu sırada kaburgalarıma darbe aldım ancak bilinçli olarak yapılmamıştır. Şikayetçi değiliz" ifadesini kullandı.


Mustafa Ak da aracının plakasının "07 AK 377" olması dolayısıyla eylem için toplanan vatandaşların tepki gösterdiğini ve aracını tekmelediğini anlatarak, araç plakasının, soyadından dolayı "AK" olduğunu söyledi.


 Duruşma, eksikliklerin giderilmesi amacıyla ertelendi.


Duruşmanın ardından adliye binası önünde açıklama yapan CHP İl Başkanı Devrim Kök, eylemlere katılanların yargılanmasını eleştirdi.


- Olayın geçmişi


Kamuoyunda 2B olarak bilinen orman vasfını yitirmiş arazilerin satışında belirlenen rayiç bedelleri yüksek bulan Aksu'nun Hacıaliler ve Soğucaksu köylerinden yaklaşık 500 kişilik grup, 14 Mart'ta Antalya D-400 Karayolu'na kaya parçaları, çöp konteynerleri ve araç lastikleri koyarak trafiği engellemeye çalışmıştı. Daha sonra köylüler yolda oturma eylemine başlamış, eylemin son bulmaması üzerine polis ekipleri yolu trafiğe açmak için müdahale etmişti.AA