24 / 05 / 2022

ARCHIPRIX-Türkiye Mimarlık Öğrencileri yarışması sonuçlandı!

ARCHIPRIX-Türkiye Mimarlık Öğrencileri yarışması sonuçlandı!

ARCHIPRIX- Türkiye 2016 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projesi Ulusal Yarışması 21. yılında 256 proje başvurusu ve rekor katılım ile sonuçlandı.ARCHIPRIX- Türkiye 2016 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projesi Ulusal Yarışması 21. yılında 256 proje başvurusu ve rekor katılım ile sonuçlandı.


Türkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ortaklığıyla düzenlenen ARCHIPRIX-Türkiye 2016 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Ulusal Yarışması ödülleri sahiplerini buldu.


Türkiye’deki tüm mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak, yapıcı bir rekabet ortamı yaratmayı ve mimar adaylarının ufkunu genişletmeyi hedefleyen Archiprix-TR, 21. yılında 44 farklı üniversiteden toplam 256 proje başvurusu alarak rekor katılıma imza attı. Türkiye’de mimarlık ortamının en uzun soluklu ve etkin yarışma platformu olan Archiprix-TR’nin ödül töreni bu yıl mimarlık mesleğinin eğitimi, icrası ve yarışma süreci için verimli bir tartışma ortamı yaratacak bir platform sağladı.


Ödül sponsorluğunu Mono Electric’in yaptığı yarışma kapsamında bu yıl ödüller, mimarlık ortamının farklı alanlarına katkılarıyla tanınan mimarlar Ahmet Alataş (Alataş Mimarlık), Alexis Şanal (SANALarc), Mehpare Evrenol (Evrenol Architects), Sevince Bayrak (SO? Mimarlık ve Fikriyat) ve yedek jüri üyesi olarak geçen yılın birincilik ödülünü alan Anas M. Mahli’den oluşan jüri grubu tarafından seçildi ve ödüller sahiplerini buldu.


Archiprix-Türkiye 2016 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projesi Ulusal Yarışması ödülleri 16 Aralık Cuma günü Yapı-Endüstri Merkezi’nde düzenlenen kolokyum ve ödül töreninde sahiplerini buldu.İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Meriç Arslanoğlu “The Strawberry Effect” isimli projesiyle 2016 yılının birincisi seçildi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Cevdet Ege Çakır “Repetitive Flow” isimli projesiyle ikincilik, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Ege Acar “House of Possibilities” isimli projesiyle üçüncülük ödülüne hak kazanırken Jüri Özel Ödülüne ise İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Ezgi Nalcı “IMs” isimli projesiyle layık görüldü.


ARCHIPRIX-Türkiye Mimarlık Öğrencileri yarışması sonuçlandı!


*Mansiyon ödülleri yazılışı proje sıra numaralarına göre sıralanmıştır.www.archiprixturkiye.org