Asırlık Mısır Apartmanı'na kaçak tadilat!

Asırlık Mısır Apartmanı'na kaçak tadilat!

Beyoğlu'ndaki tarihi Mısır Apartmanı'nda yasadışı tadilat belirlendi. İnşaatçı firmanın yönetim kurulu başkanına 5 yıl hapis istendi


İstiklâl Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'a ev sahipliği yapan, Demokrat Parti'nin kuruşuluna tanıklık eden Beyoğlu'ndaki asırlık Mısır Apartmanı'ndaki inşaat çalışmaları mahkemelik oldu. Binada yasa dışı tadilat yapıldığı gerekçesiyle, inşaat çalışmalarını sürdüren Sazmaş İnşaat'ın ortağı ve Koray İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murat Koray'ın, tarihi dokuyu bozmaktan 5 yıla kadar hapsi istendi. İstanbul'da İstiklâl Caddesi'nin üzerinde bulunan Mısır Apartmanı, Abbas Halim Paşa'nın isteği üzerine 1910'da inşa edildi. Zemin ve üstündeki 6 kattan oluşan bina, Abbas Halim Paşa'nın ölümünden sonra varisleri tarafından apartmana dönüştürüldü. 1940'ta Türkiye'nin şeker krallarından Hayri İpar'a satıldı. Yıllar sonra Brezilya'ya yerleşen Ali İpar da, Murat Koray'a sattı.

DUVARLAR YIKILDI
Murat Koray'ın ortağı olduğu Sazmaş İnşaat, 2003'te 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na ve Beyoğlu Belediyesi'ne başvurdu. Gerekli izinler alındı ve restorasyon başlatıldı. Daha önce konut ve ofis olarak kullanılan 8'inci kat, "360" adlı lüks restoranta dönüştürüldü. Ancak Beyoğlu Belediyesi, restorantın yapımında duvarların yıkıldığını, camekanlı bir bölümle 75 metrekarelik bir sundurma yapıldığını ve tarihi dokunun bozulduğunu belirledi. Belediye, 31 Ağustos 2004'te bir tutanak tutup 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na gönderdi. Kurul da idare mahkemesine başvurdu. Ancak bilirkişi raporunda tarihi esere zarar verilmediği belirtildi. Mahkeme de dosyayı kapadı.

TESADÜFEN GÖRÜLDÜ
Dört yıl sonra Beyoğlu Belediyesi'nin yolu, binadaki bir işletmenin başvurusu üzerine yeniden Mısır Apartmanı'na düştü. Binayı inceleyen ekip, gördüklerine inanamadı. İzinsiz çivi bile çakmanın yasak olduğu binada alt katlar büyütülmüş, yangın merdivenleri kesilmiş, duvarlar yıkılmıştı. Üstelik metrekaresi 20-30 bin dolardan kiralanan binayı, yüzde 30 oranında büyüten bu çalışmalar, boya badana gibi işleri kapsayan "tadilat ruhsatı" ile yapılmıştı. Savcılık devreye girdi ve mal sahibi Sazmaş İnşaat'ın ortağı olan Koray İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murat Koray hakkında 5 yıla kadar hapis istemi ile dava açtı.
Erhan Öztürk/Sabah

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Beyoğlu'nda tarihi ayıp!

Mehmet Akif Ersoy'a ev sahipliği yapan tarihi Mısır Apartmanı'nın çatısı, tadilat ruhsatıyla yüzde 30 büyütüldü! Beyoğlu Belediyesi şikayet etti, bina sahibine 5 yıla kadar hapis yolu göründü

Medeniyetler beşiği sayılan ülkemiz, bir kez daha tarihine ayıp etti! Üstelik bu kez adres, Beyoğlu'nun göbeğindeki Mısır Apartmanı oldu! Daha önce yaşanan elim bir kaza sonucu adı davalara karışan tarihi bina, yıllar önce Ali İpar tarafından Koray İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Murat Koray'a satılmıştı. Koray da 2004'te ortağı olduğu Sazmaş İnşaat ile 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ile Beyoğlu Belediyesi'ne başvurdu, tadilat için izin aldı. Daha önce konut olan çatı katı, restorana dönüştürüldü. Ancak Beyoğlu Belediyesi, "tadilat" adı altında binanın duvarlarınının yıkıldığını, yüzde 30 büyütüldüğünü görünce Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'na şikayette bulundu.

BAŞKAN, TANIDIK BİR İSİM!
Kurul, bilirkişi raporu istedi, heyet binanın eski haline getirildiğini söyleyince Beyoğlu Belediyesi yıkım yapamadı! Fakat daha sonra binadaki bir başka işletme, tadilat için başvurdu. Bunun üzerine inceleme yapan Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, binanın duvarlarının yıkıldığını, yangın merdivenlerininin kesildiğini gördü! Kurul'un şikayetiyle, Murat Koray hakkında 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Koray'ın bir şirketinin yönetiminde bulunan ve aynı zamanda 2 No'lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun Başkanı olan Prof. Mete Tapan ise "Bina tadilat ruhsatı aldığı tarihte, ben başkan değildim" açıklamasını yaptı.

100 YIL ÖNCE YAPILDI
İstiklal Marşı'mızın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un uzun yıllar yaşadığı, Demokrat Parti'nin kuruluşuna tanıklık eden Mısır Apartmanı, Abbas Halim Paşa'nın isteği üzerine Ermeni mimar Hovsep Aznavuryan'a yaptırıldı. 1905 yılında inşaatına başlanan bina 5 yılda bitirildi. Abbas Halim Paşa'nın ölümünden sonra varisleri tarafından apartmana dönüştürüldü. 1940'ta, Paşa'nın kızlarınca Türkiye'nin şeker kralı Hayri İpar'a satıldı. İpar'ın oğlu Ali İpar da uzun yıllar oturduğu apartmanı, daha sonra Murat Koray'a sattı.
Takvim

Mehmet Akif'in evini diskotek yaptılar!
Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde 1905 yılında Mısır Hidivi Abbas Halim Paşa'nın isteğiyle kışlık konak olarak yaptırılan Mısır Apartmanı, İstanbul'un ilk betonarme binalarından biri. Paşa'nın ölümünden sonra varisleri tarafından apartmana dönüştürülen bina, İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy'un son günlerini geçirdiği mekan olarak tanınıyor. 2004 yılında restore edilen binanın 8'inci katı, 360 Derece adıyla restorana dönüştürüldü. İzinsiz çivi bile çakmanın yasak olduğu binanın yangın merdivenleri kesildi, duvarlar kırılıp alt katlar genişletilerek disko ve müzikhole çevrildi. Yıllarca kimse bu rezalete ses çıkaramadı.

Tesadüfen ortaya çıktı
Binadaki bir işletmenin fonksiyon değişikliği için yaptğı başvuru skandalı ortaya çıkardı. Mülk sahibi Koray İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Murat Koray hakkında Beyoğlu 5. Asliye Ceza'da 5 yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı. Koray'ın bir şirketinde aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olan 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Başkanı Prof. Mete Tapan "Maalesef alt katlardaki durum vahim" derken, şirket yetkilileri ise "Alt katlardaki değişiklikleri biz yapmadık, daha önce yapılmış" diyor.
Ercan Sarıkaya/Gazete Habertürk