AVM'ler açılış planını erteliyor

AVM'ler açılış planını erteliyor AVM'ler açılış planını erteliyor

Yeni yılda hizmete girmesi planlanan AVM'lerin büyük bölümü açılışlarını 2009 sonrasına erteliyor.Halen proje aşamasında olan veya yapımı devam eden 267 AVM bulunuyor.

BİRLEŞMİŞ Markalar Derneği (BMD) Başkanı Ekrem Akyiğit, 2009'da açılması planlanan alışveriş merkezlerinin yüzde 80'lik bir bölümünün, açılışlarını daha ileri tarihlere kaydıracağını ifade etti. 89'u İstanbul, 187'si Anadolu'da bulunmak üzere yapımı devam eden veya proje aşamasında bulunan alışveriş merkezi sayısının 267 olduğunu ifade eden Akyiğit `Önceden ciddi bir fizibilite yapılmadan açılan AVM'ler kriz nedeniyle sıkıntı yaşıyorlar bundan sonrası için daha ciddi araştırmalar yapılacaktır. En önemlisi de, markaları stratejik partner olarak görmeleri gerekmektedir' dedi.

192 MİLYAR CİRO

AKYİĞİT Türkiye geleneksel ve organize perakende sektörü, 2007 yılında toplam 192 milyar YTL ciro gerçekleştirdiğini, ve 2.8 milyon kişiye istihdam olanağı sunduğunu kaydetti. Kriz dönemi olmasına rağmen 2008 yılında yaklaşık yüzde 15'lik bir büyüme beklentisinin gerçekleştiğini aktaran Akyiğit, `Buna göre, tüm perakende sektörünün 2008 cirosu 221 milyar YTL civarındadır. İstihdamda ise yüzde 17'lik bir artışla, 3 milyondan fazla kişiye iş olanağı sağlanmıştır' dedi. 2009'da sektörün dalgalı bir seyir izleyeceğinin öngörüldüğünü ifade eden Akyiğit, cirolarda düşüşün devam edeceğini söyledi.