Avni Çelik: “Lider cesurdur, ama her cesur lider değildir”

Avni Çelik: “Lider cesurdur, ama her cesur lider değildir”

KalDer Bursa Şubesi tarafından düzenlenen “Küreselleşmeyi Yönetmek” temalı sempozyumda SİNPAŞ GYO Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, liderlikte başkaldırının rolünü şöyle özetledi: “Lider cesurdur, ama her cesur lider değildir. Lideri akıl ve cesaret başa


Sinpaş GYO'nın da desteğiyle, KalDer Bursa şubesi tarafından düzenlenen 6. Kalite ve Başarı Sempozyumu iş yaşamının birbirinden önemli isimlerini bir araya getirdi. Türkiye'nin en önemli sanayi kentlerinden biri olan Bursa'daki iş çevrelerini, işadamları ve profesyonelleri bir araya getiren sempozyumun ana teması “Küreselleşmeyi Yönetmek” oldu. Birbirinden ilginç konuşma ve sunuşlara sahne olan oturumlardan en ilgi çekenlerinden biri “Liderlik Oyunları” başlıklı oturum oldu.

Tüm dünyayı hem ekonomik, hem toplumsal hem de siyasal açıdan etkileyen “Küreselleşme” sürecinin, liderlik vasıflarını da öne çıkardığı vurgulanan oturumda; Oturum Başkanlığını KalDer Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sami Erol yaptı. Oturumda ilk konuşmayı, Bursa'nın en büyük gayrimenkul projesi olan Ottomanors'u yaşama geçiren SİNPAŞ Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik yaptı. “İtaat yerine Başkaldırma Kültürü ve 68 Kuşağı” başlıklı sunuşu büyük ilgi gören Çelik, konuşmasında Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerdeki liderlik kavramına dikkat çekti. 68'li yıllarda yaşanan öğrenci olaylarını, bir liderlik oyunu olarak değerlendiren Çelik, bu dönemde hırsını ve başkaldırısını akılla dengeleyebilenlerin başarılı olduğunu; hırsına yenik düşen cesur lider adaylarının ise kaybettiğini anlattı.

Kendisini de 68 kuşağının başkaldıran gençlerinden biri olarak tanımlayan Çelik, iş yaşamında geliştirdiği projeleri ve imza attığı başarıları da bu başkaldırı kültürüne bağladı. Liderleri, içinde var oldukları koşullara ve dayatmalara alternatifler üreten cesur ve zeki insanlar olarak tanımlayan Çelik;”Lider cesurdur, ama her cesur adam lider değildir. Lider cesaretini akılla birleştirir. Lider hedef koyan, hedefle yarışan, hedefe ulaştığında da kendini aşandır.” diye konuştu.  Liderlerin kendi egolarını aşarak, halktan kopmadan kendilerini iyi eğitmesi gerektiğinin altını çizen Çelik, başarılı olmak isteyen lider adaylarını cesaretlerine akılla yön vermesi gerektiği konusunda uyardı.

6. Kalite ve Başarı Fuarı'na katılarak açılış oturumunda bir konuşma yapan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen ile Bursa eski Belediye Başkanı Erdoğan Bilenser ve Bursa eski Valisi ve Acıbadem Sağlık Grubu Genel Koordinatörü Ali Fuat Güven, SİNPAŞ GYO'nun Bursa'nın en büyük gayrimenkul projesi olan Ottomanors maketini incelediler ve proje hakkında bilgi aldılar.