AYD'den kur atağı!

AYD'den kur atağı! AYD'den kur atağı!

AYD Başkanı Hulusi Belgü, "İçinde perakendeci, AVM yatırımcısı ve bankacının olduğu, kur riskini hedge etmek üzerine bir yöntem üzerinde çalışıyoruz. 3 banka ile görüştük, ilk çeyrekte bu işi çözmüş olacağız" dedi

ALIŞVERİŞ Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, AVM’lerle kiracıları arasındaki kur tartışmasını değerlendirdi. AVM yatırımcıları olarak yaşanan sıkıntıların farkında olduklarım kaydeden Belgü, “Görmezden gelmemiz mümkün değil zira hepimiz bu bütünün bir parçasıyız. Birimizin zarar görmesi bu ekosistemin de zarar görmesi anlamına geliyor. Her AVM kiralar konusunda önlem amaçlı çalışmalar yapmaktadır. Çözümü yine hep beraber bulacağız” dedi.


Kolay kredi imkanı

AYD, yatırımcılarla yaptığı toplantıda perakendecilere kuru fiksleyerek veya indirim vermeleri için tavsiyede bulunduğunu anlatan Belgü, bankalarla da görüştüklerini vurguladı. Belgü, şöyle devam etti:

“AVM’lerimizde ciro konusunda problem yaşayan kiracımıza çeşitli destekler sunuyoruz. Diğer taraftan kur dalgalanmasının önüne geçmek için yeni finansal enstrümanlar üzerinde de çalışmalarımız devam ediyor. Kur riskini tek tarafın üzerine yıkmak hakkaniyetli bir yol değil. Biz her iki tarafı da memnun edecek şekilde; içinde perakendeci, AVM yatırımcısı ve bankacının olduğu, kur riskini hedge etmek üzerine bir yöntem üzerinde çalışıyoruz. Şimdiden 3 banka ile görüştük, yılın ilk çeyreğinde bu işi çözmüş olacağımızı düşünüyorum. Bununla birlikte perakendecilerin kredi ihtiyaçlarına yardımcı olabilmek için de bir model üzerinde çalışıyoruz.”


Enseyi karartmayın

KOTON Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz, şu anda 293 adet Türkiye'de, 193 adet yurt dışında olmak üzere 486 mağazalarının olduğunu ve yüzde 40 büyüme hedeflediklerini belirtti. Yılmaz, "AVM'ler olmasaydı Koton da bugün bu noktada olmazdı. Şu anda yaşanan sıkıntılar gelip geçecektir. Enseyi karartmamak lazım" dedi. Kiğılı'nın patronu Abdullah Kiğılı da "Hazır giyimde 51 yıldır varım. Görmediğim hiçbir şey kalmadı.67 ilde varız, AVM'ler olmasaydı Kiğılı bu noktaya gelmezdi. Sektördeki anlaşmazlıklar en kısa sürede aşılacaktır" diye konuştu.Vatan