Aziz Kocaoğlu:Metro hattı inşaatında seçici davrandık

Aziz Kocaoğlu:Metro hattı inşaatında seçici davrandık

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Üçyol-Üçkuyular metro hattı işinde sorun çıkmaması için seçici davrandıklarını dile getirdiİzmir Büyükşehir Belediyesi kendi öz kaynakları ile inşaatına başladığı 5.5 kilometre uzunluğundaki Üçyol-Üçkuyular Metro hattı inşaatında önce Bayındır ardından da Bozoğlu Firması ile yaşadığı sorunların ardından bu kez işi sıkı tutmaya başladı. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun acil durumlardaki hükümlerinden yararlanarak, 5 Ekim'de çıkacakları ihale öncesi üçüncü bir zaman kaybına tahammülü olmayan Büyükşehir Belediyesi firmalar konusunda seçici bir tutum sergiledi.  İzmir  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "5 Ekim'deki ihaleye, Türkiye'de isim yapmış konusunda uzman firmaları davet ettik" dedi.

GÜZELYALI OLMAYABİLİR
Firmaların hepsinin de davete olumlu karşılık verdiğini söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Yasaların elverdiği çerçevede daveti kabul edip teklif veren firmalar için önce tek tek yeterlilik araştırması yapacağız. Böylece ön elemeyi geçen güçlü firmaların ihaleye katılmasını sağlamış olacağız. Söz konusu hat üzerinde yapımı öngörülen 6 istasyondan biri olan Güzelyalı İstasyonu'nun yapımından zeminin çürük ve binaların sıkışıklığı nedeniyle vazgeçme aşamasındayız. Kesin olmamakla birlikte Güzelyalı İstasyonu'nun yapımından vazgeçme noktasındayız. Başta zemin olmak üzere binaların sıkışıklığı gibi pek çok gerekçelerimiz var. Bu istasyonu projeden çıkarma konusunda eğilimimiz var" diye konuştu.

YASAYA UYACAĞIZ
Kocaoğlu, 5 Ekim'deki ihalede teklif zarflarının açılacağını belirterek, "Komisyon gerekli kararı verecek ve çalışmalar hızlı şekilde başlayacak. Burada iki istasyonu rayların döşenmesinden, sinyalizasyon işlerine dek hepsi ihale kapsamında olacak. Bu iş bittikten sonra da Göztepe, Poligon ve Üçkuyular istasyonlarının yapımı, rayların döşenmesi ve elekromekanik işlerini tek pakette ihale edeceğiz. İkinci pakette yer alan üç istasyonla Bornova Metrosu'nun yarım kalan bölümünü açık ihale yöntemi ile gerçekleştireceğiz. Toplam uzunluğu 5.5 kilometreyi bulan hattın tamamını tek pakette, acil durumlarda öngörülen maddelere dayandırarak ihale etmemiz mümkün değil. Bu yöntemle hattın tüm işlerini bu ihaleye dahil edemeyiz. Önümüzde 4734 sayılı yasa var. Bu yasaya uymak, uygulamak zorundayız. Acil durum olmadan acilmiş gibi ihaleye çıkma gibi bir yetkimiz yok. O ayrımı da çok iyi yapmak zorundayız. Hem bizim anlayışımız hem de izlememiz gereken yol tamamen yasal çerçevede olmak zorunda. Başka şeylere eğilim göstermemiz mümkün değildir" dedi.
Foto altı:

Tünel bitince sıra istasyonlara geldi

Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi'nin en zorlu etabı olan Karşıyaka Tüneli'ni tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, tünel güzergahında yer alan 3 yer altı ve bir adet yer üstü istasyonunun ince işlerine başladı.
Kentin Kuzey-Güney gelişme alanlarını birbirine bağlayan ve Türkiye'deki en yaygın kent içi demiryolu ulaşım ağı olarak gösterilen Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi'nde, Karşıyaka Tüneli'nin tamamlanmasının ardından şimdi istasyon inşatlarının ince işlerine geçildi. Bu kapsamda Karşıyaka Tüneli giriş ve çıkış rampaları yapımı ile Nergis, Karşıyaka, Alaybey yer altı istasyonları ve Naldöken yer üstü istasyonunun tamamlanma inşaatları gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz ay sonunda başlanılan çalışmalarla ince inşaat işleri, yürüyen merdivenler ve asansörler monte edilecek, havalandırma ve yangın tesisatları yapılacak.
Ertan GÜRCANER/Yeni Asır