Bahçeşehir ve Ispartakule yeni projelerle öne çıkıyor!

Bahçeşehir ve Ispartakule yeni projelerle öne çıkıyor!

İstanbul'un batı ucundaki semtlerden Bahçeşehir ve hemen yanı başındaki Ispartakule, emlak piyasasında İstanbul'un en hareketli bölgeleri arasında yer alıyorKonut üreticilerinin birbiri ardına yeni projelere start verdiği bu iki bölgede arz fazlalığı ve yaşanan yoğun rekabet, ev sahibi olma hayali kuranların lehine avantaja dönüşüyor.

Bahçeşehir ve Ispartakule, yoğun konut arzı ve yoğun rekabete rağmen konut üreticilerinin ilgi odağında yer alıyor. İstanbul'un yeni ilçesi Başakşehir'e bağlanan Bahçeşehir, Türkiye'nin en büyük uydu kent bölgesi olarak ön plana çıkıyor.

Bahçeşehir'de Toplu Konut idaresi (TOKİ) arsaları üzerine yapılan konut projelerinin yanında, müteahhit firmaların bağımsız yürüttüğü projelerin de devreye girmesi ile özellikle Bahçeşehir merkez, Ispartakule ve Boğazköy hattı adeta şantiye alanına dönüştü.

Bahçeşehir projesine 1990lı yıllarda başlandı. 4 milyon 703 bin metrekare alan içerisinde toplam 15 bin 400 konuttan oluşan proje, Emlak Pazarlama İnşaat Proje Yönetimi AŞ tarafından hayata geçirildi. Bahçeşehir, 2005 yılından itibaren ikinci büyük yapılaşma sürecine girdi. Bölgede, şu anda TOKI ve iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (Emlak GYO) tarafından projelendirilen birçok konut sitesi yapılıyor.

TOKİ ve Emlak GYO, eski toplu konut alanındaki boş arsalarını kaynak geliştirme projeleri kapsamında gelir paylaşımı yöntemiyle özel şirketlere ihale ederek değerlendirdi. Bu da bölgedeki konut arzının artmasına neden oldu.

10 bin konutun inşası sürüyor

Bahçeşehir ve Ispartakule bölgesinde, bugün 25 binin üzerinde konut bulunuyor ve nüfusu da 35 binin üzerine çıkmış durumda. Bahçeşehir ve Ispartakule'de halen yaklaşık 10 bin konutun inşaatına ise devam ediliyor. Kimi inşaat firmalarının da yeni projeler hazırlığı içinde olduğu biliniyor.

Devam eden bu projelerdeki konutların büyük bir kısmının 2010'un son çeyreği ile 2012'nin ilk çeyreği arasındaki zaman diliminde sahiplerine teslim edilecek.
Son zamanlarda İstanbul'un gözde çekim merkezlerinin başında yer alan Bahçeşehir ve çevresi, yeşil alan yoğunluğu, şehir merkezine göre temiz havası, şehir stresinden uzaklığı ile öne çıkıyor. Şehre uzaklığı ve bir zamanlar trafik çilesi Bahçeşehir için dezavantaj olarak öne çıkmış olsa da, Ispartakule'de yapılan TEM bağlantı yolu ve gişelerle birlikte Bahçeşehir'e ulaşım büyük ölçüde rahatlamış görünüyor.

Konut fiyatları ne kadar

İstanbul'un hızla gelişen bölgesi Bahçeşehir ve Ispartakule'deki imarlı arsaların metrekare fiyatı 500 dolar, imarsız arsaların metrekare fiyatı ise 250 dolardan başlıyor. Bölgedeki villaların metrekare fiyatları bin 800 ila 2 bin 500 TL arasında değişiyor. Özellikle son yıllarda şehir kalabalığından kaçıp daha elit ve deprem açısından daha güvenli bir yaşam arayanların tercih ettiği bu bölgede kira fiyatları ise 650 TL ile 3 bin TL arasında değişiyor. Bölgedeki villa kiraları ise bin 500 TL'den başlayıp 3-4 bin TL'ye kadar çıkıyor.

Bahçeşehir'de faaliyet gösteren emlakçılar, uzun zamandan bu yana durgun olan ikinci el piyasasının hareketlendiğini dile getiriyor. İkinci el konut fiyatlarının yeni projelere kıyasla daha uygun fiyatla satıldığını dile getiren emlakçılar, banka kredi faizlerindeki düşüş eğiliminin de ikincil piyasanın hareketlenmesinde etkili olduğuna dikkat çekiyor. Bundan yola çıkarak Bahçeşehir'deki konut projeleri inceledik.

Spradon Kuzu İnşaat Bahçeşehir'de toplam beş projede farklı gelir gruplarına ve farklı daire taleplerine cevap veriyor. Spradon evleri, Spradaon Residence, Spradon Quartz, Spradon Kule ve Spradon Teras Evler projeleri geniş sosyal ve sportif olanaklarıyla dikkat çekiyor. Teslime hazır haldeki projeler için Kuzu Grup alışılmışın dışında bir satış kampanyası yürütüyor. Tüm Spradon projelerinde, bin TL kapora ödeniyor. Peşinat ise 1 yıl sonra başlayan 3 taksit halinde almıyor. Ev bedelinin yüzde 30'u tutarındaki peşinatın 1/3'ü 2011'in Kasım ayında, /3'ü 2012'in Kasım ayında ve kalan 1/3'ü de 2012'nin Kasım ayında faizsiz olarak alınıyor.

İhlas, Bizim Evler-3

İhlas İnşaat, Ispartakule'de Bizim Evler projesinin üçüncü etabı olan Bizim Evler-3 projesinin satışına devam ediyor. Projede, 76 adet 1+1, 236 adet 2+1, 220 adet 3+1 vel44 adet 4+1 konut yer alıyor Bizim Evler-3 projesindeki dairelerin fiyatı 130 bin TL'den başlıyor.

Eston Şehir 5'inci Etap

Bahçeşehir'de Eston Şehir projesinin 5'inci etabının inşaatına başlayan Eston Yapı, 7'si müstakil, 40'ı ise ikiz villa olmak üzere toplam 87 villa yapılacak. Vilların ortalama metrekare fiyatının 3 bin 250 TL olduğu projede 142 metrekare ikiz dubleks villaların yanı sıra, 203 metrekarelik 5+1 müstakil villalar yer alıyor.

Avrupa Konutları lspartakule-2

Avrupa Konutları Ispartakule-1 ve Ispartakule-2, bölgenin en çok ilgi gören projelerinden oldular.
Avrupa Konutları'nın, 330 Konutluk Ispartakule 2 projesinin satışları başladı. Yoğun ilgi gören projede daha ilk haftada satışlar yüzde 50'ye ulaştı.

25 bin 800 metrekare alana üzerine, kurulan Avrupa Konutları Ispartakule-2'nin yüzde 80'i yeşil alana ayrıldı. 330 daireden oluşan proje, açık ve kapalı otoparkları, 24 saat özel güvenliği ile huzurlu bir yaşam alanı sunuyor.

Avrupa Konudan Ispartakule-2 projesinde, 1+1'den, 4+1'e kadar 14 daire seçeneği bulunuyor. 79 ile 81 metrekare arası büyüklükteki 1+1 daireler 129 bin TL'den, 121 ile 131 metrekare arasındaki 2+1 daireler 208 bin TL'den, 144 ile 150 metrekare arasındaki 3+1 daireler 255 bin TL'den ve 171 metrekare büyüklüğündeki 4+1 daireler ise 318 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Fi-Side

2010 Mayısı'nda inşaatına başlanan Fi-Side projesi, toplam 54 bin metrekarelik bir arsada, 3 bin 200 daire ve 20 bin metrekarelik ticari alandan oluşuyor.  Projede 1+1, 2+1 ve 3+1 daire seçenekleri bulunuyor. En düşük metrekare fiyatları bin 242 TL iken, en yüksek metrekare fiyatı ise bin 650 TL oluyor. 1+1 daire tiplerindeki 66, 77, 88 ve 110 metrekare büyüklüğündeki dairelerin fiyatları 89 bin TL, 99 bin TL, 145 bin TL ve 195 bin TL olarak değişiyor. 2+1 daire tiplerinde ise 120 ve 125 metrekare büyüklüğündeki dairelerin fiyatları ise 149 bin ile 215 bin TL. 3+1 dairelerde 174 ve 190 metrekare dairelerin fiyatları ise 295 bin ile 345 bin TL olarak belirlenmiş. Projedeki sosyal alanlar arasında 4500 metrekarelik yüzme havuzu bulunuyor ve ortasına da bin 500 metrekarelik, Kıbrıs Adası şeklinde bir platform ve üzerine de kafe yapılması planlanıyor.

Akkoza

Garanti Koza'nın 1 ve 2'inci fazlarda Akis ortaklığıyla yürüttüğü Akkoza'nın 3'üncü fazını oluşturan Koza Şehir, oldukça kapsamlı bir yaşam projesi. 450 bin metrekarelik arsa üzerine inşa edilen Akkoza, 5 bin 500 konutu ve her ayrıntısı ile düşünülmüş sosyal alanları kapsıyor. 2007 yılı Ağustos ayında ilk etap satışına başlanan Akkoza Projesi; alışveriş merkezi ve sunduğu yaşam alanları ile İstanbul'un en büyük projelerinden sayılıyor. Esenyurt bölgesini cazibe merkezi haline getiren projede çağdaş bir yaşam için ihtiyaç duyulan her türlü imkân bulunuyor. Akkoza'da, dünyanın önde gelen markalarını barındıran 210 bin metrekarelik
Mortgage