Balıkesir Yeni Karesi projesiyle 2.400 konut yapılacak!

Balıkesir Yeni Karesi projesiyle 2.400 konut yapılacak!Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan BALTOK, geniş kapsamlı konut projelerine başlıyor. İlk adımda ‘Yeni Karesi’ isimli projeyle 2 bin 400 konutun yapımına start verilecek.


GÖREVE geldiği günden bu yana MIPIM fuarında tanıttığı ve başlattığı projelerle adından söz ettiren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’de ilk konut projesinin tanıtımını yaptı. Balkonuk Center’da gerçekleşen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un ev sahipliğindeki tanıtım toplantısına Balıkesir Milletvekili Av. Mahmut Poyrazlı, BAÜ Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, GYODER Başkan Yardımcısı Haluk Sur, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Osman Yenidoğan, ilçe Belediye Başkanları, Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları, Mahalle Muhtarları ile önceki yönetimlerin zamanında yaklaşık 25 yıldır mağdur edilen vatandaşların da yer aldığı yüzlerce davetli katıldı. Başkan Uğur, Körfez Geçişi, İzmir-İstanbul Otoyolu ve Çanakkale Köprüsü projelerinin bitmesi ile Marmara’da ulaşım ağlarının kesişiminde Balıkesir’in bulunacağını, Sanayi, Turizm ve Lojistik alanlarında yoğun yatırım talepleri geldiğini belirtti. Bu yatırımlara fiziki mekan oluşturacak planlamaya giriştiklerini anlatan Başkan Uğur, bu çerçevede sürdürülebilir bir kent yaşamı için şehircilik hareketi başlattıklarını ve bu hamlenin ilk adımının ‘Yeni Karesi’ projesi olduğunu belirtti.


180 AYA KADAR TAKSİT 

 Deprem kuşağındaki Balıkesir’i sağlam zeminli tepelere taşıyarak geniş bulvarları, yeşil alanları ve sosyal donatıları ile ferah bir şehir inşa ederek geleceğe çok daha güzel bir Balıkesir bırakmak istediklerini söyleyen Başkan Uğur, Balıkesir’in tüm ilçelerinde benzeri projelerle halka daha müreffeh bir ortam hazırlayacaklarını ifade etti. Yeni Karesi projesi 2 etapta toplam 2 bin 400 konuttan oluşuyor. 11 farklı mimari planın sunulduğu projede özel finansman anlaşmaları ile düşük faizle 180 aya kadar taksitle ev sahibi olma imkanı sunulacak.


2023’e hazırız

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur “Balıkesir, planlı kentleşme hamlesini yıllardır yapamadı. Gerçeği konuşmak gerekirse kent merkezimiz kasaba görünümünde. Maalesef şehir merkezinin rengi yeşilden çok griye çalık. Göreve geldiğimiz günden beri, Balıkesir’i Türkiye’nin 2023 vizyonundaki rolüne hazırlıyoruz. Bizim görevimiz her yatırıma uygun atmosferi ve şartları oluşturmak. Elbette bunu yaparken; bu yatırımlarla oluşacak istihdamın; nüfusun yaşayacağı alanları tasarlamalıyız. Geleceğe çok daha ferah çok daha yeşil bir Balıkesir bırakmalıyız” dedi.


BİR MODERN ŞEHİR İNŞASI

Başkan Uğur, büyük heyecan uyandıran dev konut projesiyle ilgili detaylarını anlattığı konuşmasında şunları kaydetti: Deprem bölgesindeki Balıkesir’i, zemini sağlam olan tepelere taşımalıyız. Bunu yaparken de teknolojiyi kullanarak, modern bir şehir planlaması ve estetik bir mimari çizgi yakalamalıyız. Balıkesir’in sürdürülebilir kentleşme hareketine bu projeyle start veriyoruz. Yeni bir şehircilik anlayışıyla yepyeni bir kent kuruyoruz. Böylelikle hak sahiplerinin 25 yıldır süren problemlerini de ortadan kaldırıyoruz. Proje alanımız, Edremit çevreyoluna 500 metre mesafede, şehir merkezine 3.5 kilometre, şehre hakim bir tepede, zemini sağlam, havadar, şehir manzarasına karşı, Kaz Dağları’nın esintisini alan bir konumda.


AİLE YAPISINA UYGUN

Projede, 54 dönüm park ve rekreasyon alanı var. İki bin 300 metrekare sağlık tesisi, iki bin metrekare cami, altı bin metrekare okul olmak üzere 64 bin metrekare sosyal donatı alanı var. Konut blokları 147 bin metrekare alanda bulunuyor. 1. etap, toplam 107 dönüm alan üzerinde inşa edilecek. Altı farklı blok ve 11 farklı tip daire var. Toplam 27 blok. Türk aile yapısına uygun daireler, birbirinin önünü kapatmayacak şekilde tasarlandı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi güvencesiyle; Belediye iştiraki olan BALTOK tarafından geliştirilecek projede; 2+1; 3+1; 4+1 ve 70 m2’den başlayıp 170 m2’ye kadar farklı boyutlarda 11 farklı daire tipi üretilecektir.Star