Balıkesir'deki 10 tesisin temeli atılıyor!

Balıkesir'deki 10 tesisin temeli atılıyor! Balıkesir'deki 10 tesisin temeli atılıyor!

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu 11 Eylül Cuma günü Balıkesir'e geliyor. Bakan Eroğlu, Balıkesir'de toplam 20 adet tesisten 10 tesisin açılışını gerçekleştirecek, 10 adet tesisin ise temelini atacak.


Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu 11 Eylül Cuma günü Balıkesir'e geliyor. Bakan Eroğlu, Balıkesir'de toplam 20 adet tesisten 10 tesisin açılışını gerçekleştirecek, 10 adet tesisin ise temelini atacak. Açılışı gerçekleştirilecek tesislerin 3 adedi Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, 7 adedi Orman Genel Müdürlüğü tarafından Balıkesir'e kazandırılacak. Prof. Dr. Veysel Eroğlu ayrıca DSİ tarafından yapılması planlanan 10 adet tesisin de temelini atacak. 


Bakan Eroğlu, 11 Eylül Cuma günü saat 11.00'da Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin vizyon projelerinden olan Çayderesi Rekreasyon Alanı'nda düzenlenecek olan toplu temel atma ve açılış merasimi ile 170 milyon TL yatırım bedelli 20 adet tesisin temelini atacak ve açılışını gerçekleştirecek. Ayrıca Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu programı çerçevesinde Balıkesir'e yapılacak 270 milyon TL yatırım bedeline sahip 17 müjdeyi de açıklayacak. Bakan Eroğlu, düzenlenecek toplu açılış ve temel atma merasiminde DSİ tarafından inşa edilecek İvrindi Gökçeyazı Ovaları Sulaması, Merkez Gökköy Göleti ve Sulaması, Merkez Boğazköy Göleti ve Sulaması, Bandırma Çakıl Göleti ve Sulaması'yla beraber 4 adet gölet ve sulama tesisi ile 2 adet taşkın koruma tesisinin de temellerini atacak. Prof. Dr. Veysel Eroğlu, aynı merasimde Merkez Kocaavşar Göleti Sulaması Yenileme işi ile 2 adet taşkın koruma tesisinin açılışını gerçekleştirecek. Ayrıca, Orman Genel Müdürlüğü'nce yapımı tamamlanan 7 adet tesisin de açılışını yapacak. Temeli atılacak ve açılışı yapılacak 20 tesisin maliyeti ise 170 milyon TL. Açılışı yapılacak Merkez Kocaavşar Göleti Sulaması Yenileme işi ile 3 bin dekar zirai alan sulamaya açılacak. Temeli atılacak tesislerle de toplamda 127 bin 920 dekar zirai alanın suya kavuşturulması hedefleniyor.Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın gerçekleştireceği yatırım sağanağı ile Balıkesir'in mümbit toprakları suya doyacak. Ayrıca, açılışı yapılacak 2 adet taşkın koruma tesisi ile 5 adet mahalle de taşkın zararlarından korunacak. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, programı çerçevesinde ayrıca 31 Ağustos 2013 ve 12 Mart 2014 tarihlerinde Balıkesirlilere verdiği toplam 45 müjdeye ilave olarak 270 milyon TL yatırım bedeline sahip 17 müjde daha verecek. Böylece son 3 yılda Balıkesirlilere 832 milyon liralık 62 müjde verilmiş olacak. Müjdeler arasında baraj, sulama tesisleri, gelir getirici tür ağaçlandırma faaliyetleri, fidan üretimi, orman köylülerine kredi, bal ormanı, Kuşcenneti Milli Parkı'nda ziyaretçi etkinliğinin artırılması maksadıyla çevre düzenlemesi ve yürüyüş yolları tanziminin yapılması, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından tesis edilecek Geçici Hayvan Bakımevi'ne destek verilmesi ile 5 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu'nun kurulumu yer alıyor.Yeni Asır