Başkaşehir'de 300 konut satıldı

Başkaşehir'de 300 konut satıldı

Konut piyasasında durgunluğun egemen olduğu Eylül ayında satışa sunulan Başkaşehir'de satılan konut sayısı 300'e ulaştı. Yapı Endüstrisi Yönetim Kurulu Başkanı Süha Yılmaz www.emlakkulisi.com'un sorularını yanıtladı.Soru _ Projenin satışına ne zaman başlandı?

Bugüne kadar Bodrum'da gerçekleştirdiği lüks konut projeleriyle tanınan Yapı Endüstrisi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Kaynak Geliştirme Uygulamaları kapsamında Bahçeşehir'de inşaatına başladığı Başkaşehir Projesi'nin satışına Eylül ayının ikinci yarısında başladı.

Soru_ Projedeki toplam daire sayısı nedir? Şu ana kadar kaç daire satıldı?

Yapı Endüstrisi'nin Eylül ayı ortalarında startını verdiği Başkaşehir Projesi'ne ev sahibi olmak isteyenler yoğun ilgi gösteriyor. Satışa sunulduğu ilk ayda, rekor kıran

Başkaşehir'de birinci etap dairelerin tamamı satıldı.

Toplam 1233 dairenin yer aldığı Başkaşehir Projesi'nde bir ayda 250 daire satıldı. Birinci etabın satışları bir ayda bitince, ikinci etap satışlarını öne alan firma, İkinci etapta yer alan Başkaşehir Residence'in iki bloğunun da satışına başladı.

Şu an ikinci bloktaki satışlarla birlikte 300 dairenin satışı gerçekleşti.

 

Soru_ Fiyatlar hakkında bilgi alabilir miyiz? Fiyatlar nereden nereye geldi? Şu anki fiyatlar nedir? Daireler ne kadar prim yaptı?

Başkaşehir projesinde stüdyo daireden başlayarak, 5+1 dubleks daireye kadar 15 ayrı tipte konut bulunuyor. Proje 24 ayda teslim edilecek. Başkaşehir Projesi'nde dairelerin metrekare fiyatı 1450YTL/m².

İlk blokta yer alan dairelerin fiyatları 50 bin 500 YTL'den başlıyordu. Şu an 1800YTL/ m².

Ekim ayı ortalarında satışa sunulan iki residence blok zemin+14 kattan oluşacak. Her blokta 240 daire yer alıyor. 5 farklı tipte stüdyo daireden oluşan residencelarda daire fiyatları 59.500 YTL'den başlıyor. Stüdyo, dairelerin büyüklüğü 34 metrekare ile 49 metrekare arasında değişecek. Ayrıca ikinci etapta 2+1, 3+1, 4+1 ve dubleks olmak üzere 259 metrekareye kadar daireler de bulunuyor.

Soru_ Bu projede, Türkiye'de ilk kez uygulanan bir ödeme sistemiyle çıktınız müşterilerin karşısına. Ödeme sistemiyle ilgili olarak bilgi verebilir misiniz?

Başkaşehir Projesi'nde ev almak isteyenler için farklı ödeme koşulları sunuluyor. Bunların arasında en önemli seçenek, konut pazarlamasında ilk kez uygulanan kâr getirisi garantili satış yöntemi. Yüzde 30 peşinat yatıranlar, bir yıl sonunda evi almaktan vazgeçtikleri takdirde, peşinatlarına yüzde 25'lik kar eklenerek iade edilecek. Bu fırsattan yararlanmak isteyenlerin bu taleplerini 45 gün önce yazılı olarak bildirmeleri gerekiyor. Bir ay içinde de paralarını geri alabilecekler.

Soru_ Kısa sürede bu satış rakamına ulaşmada ödeme koşullarının yanı sıra ne etkili oldu?

Başkaşehir Projesi, uygun satış koşullarının yanı sıra, site ve konutların özellikleri nedeniyle de ilgi görüyor. Toplu konut anlayışından farklı düşünülen Başkaşehir'de, yaşam alanı olarak her türlü ihtiyaç düşünüldü. Yapı Endüstrisi'nin bugüne kadar gerçekleştirdiği tüm projelerinde inşaat alanının büyük bölümü sosyal tesislere ve yeşil alana ayrıldı. Aynı uygulama Başkaşehir'de de devam ettiriliyor. Alışverişten, spora, sosyal tesislere kadar her türlü ihtiyacın karşılanabileceği sitede, 24 saat güvenlik hizmeti de sunulacak. İki blok olarak projelendirilen residence de satışa çıkar çıkmaz büyük ilgi gördü. Residence'lardaki stüdyo dairelerde oturanlar, kuru temizleme , ütü , daire temizliği gibi yaşamlarını kolaylaştıran her türlü hizmeti alabilecekler.

Başkaşehir Projesi, 71 bin metrekarelik alan üzerinde gerçekleştiriliyor. Toplam alanın % 85'inin yeşil alan ve sosyal tesislere ayrıldığı projede, yürüyüş parkurları, hobi bahçeleri, yüzme havuzları, spor kompleksleri, açık ve kapalı otoparkların yanı sıra 21 bin metrekarelik alışveriş merkezi yer alacak.