Batı Koop, Onur İnşaat ve CNT İnşaat'tan işbirliği protokolü!

Batı Koop, Onur İnşaat ve CNT İnşaat'tan işbirliği protokolü!

Kooperatifçilik alanında İzmir'de lider olan Batı Koop, Onur İnşaat ve CNT İnşaat işbirliği ile dar ve orta gelirli aileleri ev sahibi yapmak için bir protokole imza attı.Kooperatifçilik ilkeleri içerisinde dar ve orta gelirli aileleri ev sahibi yapmaya yönelik projelere imza atan Batı Koop, Onur İnşaat ve CNT İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt İşçilik ile işbirliği protokolü imzaladı. İmzalanan protokolde, bundan sonra İzmir'de dar ve orta gelirli aileleri konut sahibi yapmak için işbirliği yapacaklarını ifade eden Batı Koop Genel Başkanı Halil Kurt, "Amacımız güzel projeler ortaya çıkarırken, kooperatifçilik, eşitlik, adalet ilkesine sadık kalarak çalışmalar yapmak istiyoruz. Yeni hamleler ile İzmir'e hem istihdam sağlamak hem de vatandaşımızı konut sahibi yapmak istiyoruz. Yanımıza bankaları ve devletimizin desteğini alıp, devletin çeşitli kredi ve fonlarından yararlanarak faydalı projeler gerçekleştireceğiz. İzmir'in etrafı doğal ve arkeolojik sitlerle çevrili, bu nedenle arsa üretimine katkı sağlamak istiyoruz. Batı Koop,  Ankara  ve İstanbul gibi, arsanın çok üretildiği bir şehirde olsaydı, daha fazla üretebilirdik. Biz, hükümetimizden yardım isteyerek sorunları birlikte aşacağız. Önümüzdeki günlerde, faydalarını İzmirliler görecek" diye konuştu.


Uygun fiyatlarla vatandaşı konut sahibi yapacağız


Batı Koop olarak önceliğin, uygun fiyatlarla vatandaşı konut sahibi yapmak olduğunu belirten Kurt, sözlerine şöyle devam etti: "Dayanağımız, devletimizin kooperatif birliklerine tanımış olduğu çeşitli vergi muafiyetlerinden yararlanabilmek. Kooperatifler, inşaat maliyetleri üzerinde herhangi bir kar koyarak konut satmadıklarından dolayı uygun fiyatta maliyetler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, konutlardaki KDV muafiyetleri ve kooperatiflerin kurumlar vergisi muafiyetleri sayesinde inşaatların ucuza mal edilmesi ile birlikte kooperatif ortakları bu sayede ucuz konutlara sahip olabilmektedir. Bizim Onur ve CNT İnşaat ile birlikte arsa üretimimizde İzmir'de konut yapılacak sahalar üretimimizden sonra, daha uygun koşullarla inşaat yapımına girme noktasında olacaktır."


"Vatandaşa karşı görevimiz"


Kar etmenin yanı sıra bir sosyal sorumluluk projesi üstlendiklerini dile getiren Onur İnşaat ve CNT Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt İşçilik ise "İnşaatları yalnızca konut satarak para kazanma amacı ile değil, vatani görevimizi yapmak için üretmeliyiz. Sahip olduğumuz sosyal değerleri bize sunan bu ülkeye ve vatandaşlarımıza karşı görevimizi yerine getirmeliyiz. İnsanlara faydalı olmalı ve Batı Koop'un kuruluş felsefesindeki sosyal ilkeyi de şirketlerimizin içerisine sokmalıyız. Biz buraya kar etmek için gelmedik, yaşadığımız topraklara faydamız olsun, İzmir'in de dar gelirli ailelerinin konut almasını kolaylaştıralım istiyoruz. 


İzmir, konut fiyatlarında artışta Türkiye’de ikinci, dünyada ise 6’ncı sırada.  İzmir  bir çekim merkezi. Bir de İzmir’e bir göç gerçeği var. Bu şehir sanayi tarafından kirletilmemiş bir kent. Yaşam ucuz. Sağlık ve beslenme açısından avantajlı. İzmir yaşanacak bir kent. Konuta büyük talep var ama maalesef satın alma gücü ortada. Nitelikli ve lüks konutlar ailelerin bütçesini zorluyor. Bu da ailelerin nitelikli konut projelerinden mahrum kalmasına neden oluyor. Arsa maliyeti, inşaat maliyeti, rekabet etkisi fiyatları artırıyor. Üretim üst gelir grubuna yapılırken, ihtiyaç alt ve orta gelir grubunda yoğunlaşıyor. 


Özellikle İzmir’de nitelikli konut sahibi olmak giderek zorlaşıyor. Dar ve orta gelirli insanca yaşam isterken, müteahhit bu fiyata olmaz diyor. Şehrin merkezi yerlerini geçtik, yeni gelişmekte olan yerlerde bile daire fiyatları lokasyonuna göre milyonları buluyor. Konutta talebin yüzde 70-80’i dar ve orta gelirliden gelmesine rağmen bu segmentteki vatandaşlarımıza üretim yapılamıyor. Nitelikli ve makul fiyatlara konut projesini ancak Batı Koop ile işbirliği yaparak gerçekleştireceğimize inanıyorum. Vatandaşı uygun fiyatlarla konut sahibi yaparken, aynı zamanda ilimize istihdam sağlayacağız. Bundan sonra gerçekleştirilecek olan projelerde bölge insanına katkı sağlamak konusunda hassasiyet gösterileceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.


Ege Haber