Çukurova Balkon

BDDK, Libya'daki müteahhitlere kolaylık sağlayacak!

BDDK, Libya'daki müteahhitlere kolaylık sağlayacak! BDDK, Libya'daki müteahhitlere kolaylık sağlayacak!

Türk bankalarının Libya'daki nakdi kredilerinin 317 milyon lira olduğunu belirten çağlayan, 'BDDK'nın, kredi borçlarına yeniden yapılandırma getiren düzenlemeyi uzatarak Libya'daki müteahhitlere kolaylık sağlayacağını düşünüyorum' dedi...


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


İki bakan Libya'da iş yapan ihracatçı ve müteahhitlere ilişkin ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Devlet Bakanı Zafer çağlayan ve Maliye Bakanı Mehmet şžimşek, Libya'da iş yapan ihracatçı ve müteahhitlere ilişkin ortak bir basın toplantısı düzenledi. çağlayan, iş adamlarının Libya'da uğradıkları zarara ilişkin olarak ilk günlerden itibaren çalışmalar yürüttüklerini söyledi. BDDK verilerine göre Türk bankalarının Libya riskinin 2 milyar 440 milyon olduğunu dile getiren çağlayan, 'Türk bankalarının Libya'da kullandırdığı nakdi kredilerin cari toplamı 317 milyon lira, gayrinakdi kredilerin cari toplamı ise 1 milyar 903 milyon lira seviyesindedir' dedi.

Süre 28 şžubat'ta bitti

Bankaların kredi alacaklarını yeniden yapılandırma sürecini düzenleyen uygulamaların geçerlilik süresi yani karşılıklar kararnamesi olarak adlandırılan sürecin 28 şžubat'ta sona erdiğini hatırlatan çağlayan, şöyle devam etti: 'Firmalarımızın banka kredilerini yeniden yapılandırması ihtiyacıyla ilgili kolaylık sağlanabilmesini teminen söz konusu yönetmelikte düzenleme yapılması yönünde özellikle BDDK'ya konu tekrar iletilmiştir. BDDK toplanıp, 2 yıllık ve üzerinde Libya'ya münhasır olmak üzere bir uzatma yapabileceğini bize ifade etmiştir. Ümit ediyorum ki, önümüzdeki birkaç gün içinde BDDK, 28 şžubat 2011 tarihinde sona eren ve kredi borçlarına yeniden yapılandırma imkanı getiren bu düzenlemeyi de getirerek, müteahhitlerimizin, Libya'da iş yapan ihracatçılarımızın etkilenmesini azaltacaktır.'

Eximbank tarafından uygulanan yurtdışı müteahhitlik hizmetleri kredi programından yararlanan firmalarımızın vade uzatım talepleri Eximbank Yönetim Kurulu'nda olumlu değerlendirildiğini kaydeden çağlayan, ihracatçıların kullandığı 3 ila 6 aylık kısa vadeli ihracat kredilerinin vadesinin de 24 aya kadar uzatılabileceğini bildirdi. Maliye Bakanı Mehmet şžimşek de kanunlar çerçevesinde Libya'da iş yapan mükelleflere bakanlık olarak her türlü kolaylığı sağlayacaklarını bildirdi.

Memur adaylarına Twitter'dan müjde

Maliye Bakanı Mehmet şžimşek, bakanlığına bağlı birimlerde kamuya sınavla eleman alma yaşını yükseltileceğini bildirdi. şžimşek, Twitter'daki açıklamasında, vatandaşlardan kamuya giriş sınavlarında yaş sınırının yükseltilmesiyle ilgili kendisine bir çok talep geldiğini belirtti. Bakanlığına bağlı birimlerde kamuya sınavla eleman alma yaşını 30'dan 35'e çıkaracağını kaydeden Bakan şžimşek, yaş sınırını 30'dan 35'e yükselten birim yönetmelik değişikliklerini imzalayarak Başbakanlı'ğa gönderdiğini ifade etti.
Bugün