Beyoğlu Kültür Yolu projesi İstanbul'un cazibesini artıracak!

Beyoğlu Kültür Yolu projesi İstanbul'un cazibesini artıracak!


Galataport'tan Taksim Meydanına uzanan "Beyoğlu Kültür Yolu" projesinde çalışmalar hızla devam ediyor. İstanbul'un cazibesini artırması hedeflenen projenin tüm mekanlarında çalışmalar sürüyor.


Galataport'tan Taksim Meydanına uzanan "Beyoğlu Kültür Yolu" projesi, İstanbul'un cazibesinin artmasına sebep olacak. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan proje güzergahındaki çalışmalar hızla devam ediyor. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; yıl içinde tamamlanması ve İstanbul ile Türkiye'nin kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapması planlanan turistik rota, Galataport'tan başlayıp Taksim Meydanına kadar uzanıyor.

Galata Kulesiyle başlayan güzergah, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Emek Sineması, Mısır Apartmanı Mehmet Akif Ersoy Müze Evi, Atlas Pasajı İstanbul Sinema Müzesi ve Taksim Camii Kültür Merkezi ile devam ederek Atatürk Kültür Merkezi ve Kültür Sokağı ile sona eriyor.

- Galata Kulesi 15 Eylül'de açılacak

Rotanın ilk ayağı dünyanın sayılı projelerinden biri olarak turistleri İstanbul'a çekmesi amaçlanan Galataport olacak.

Turizm açısından daha değerli hale gelecek meydanıyla güzergahın ilk durağı olan Galata Kulesi kültür sanat etkinliklerinin de başlangıç noktası olacak.

Çalışma kapsamında, Galata Kulesi içinde bulunan ve kuleyle bağdaşmayan kafeterya, restoran, mutfak ve çalışma ofisleri dışarıya çıkarılacak. Yapı, teknolojinin en üst seviyede kullanıldığı, ağırlıklı olarak dijitalin kullanılacağı bir müze olacak. İstanbul'un cazibe noktaları, bütün ayrıntılarıyla kuleden gözlemlenebilecek.

- Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi açıldı

Beyoğlu Kültür Yolu Projesi'nin ikinci durağı Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nin açılışı, 7 Haziran'da gerçekleştirildi. Yeni nesil kültür merkezi olarak sanatseverlerle buluşturulan yapı, 110 kişilik tiyatro, 97 kişilik sinema salonu, 140 metrekarelik ana sergi salonuna ek 2 küçük sergi salonu ve fuaye alanlarıyla hizmet sunuyor. 

- Tüm mekanlarda çalışmalar hızla sürüyor

Tarih, kültür, sanat ve gastronomi ile İstanbul'un medeniyet kimliğinin zihinlere aktarılmasına katkıda bulunacak olan proje kapsamındaki diğer mekanlarda da çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. 

Emek Sineması ve Mısır Apartmanı Mehmet Akif Ersoy Müze Evi ile süren proje güzergahındaki tüm mekanların yıl içinde bitirilmesi amaçlanıyor. 

Atlas Pasajı Sinema Müzesi'nin Eylül'de içinde hizmete açılması hedefleniyor. Mimarlar Şefik Birkiye ile Selim Dalaman imzasını taşıyan ve temeli 2 yıl önce atılan 2 bin 482 metrekare inşaat alan olan Taksim Camisi bünyesinde açılacak kültür merkezinde İslam eserleri sergilenecek.

Mimar Murat Tabanlıoğlu imzası taşıyan ve tamamlandığında opera ve tiyatro salonunun yanı sıra sanat galerileri, sergi salonları ve millet kıraathanelerinin yer alacağı yeni Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) inşaatı da yıl sonuna kadar sona erecek. 

Bölgede bulunan turistik değerlere ilgi ve dikkati çekmek üzere projelendirilen bir turistik rota markalaması olan "Beyoğlu Kültür Yolu", Karaköy, Yüksek Kaldırım, İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı, Gümüşsuyu, Dolmabahçe ve Kabataş bölgelerinden de geçiyor.

Yeni AKM'nin inşaatı yıl sonuna kadar bitecek!