Bir yılda 2 bin 500 imza attı ilk kazmayı martta vuruyor

Bir yılda 2 bin 500 imza attı ilk kazmayı martta vuruyorZeytinburnu'nda inşa edilecek mega yat limanında sözleşme imzalandı. İhaleyi alan Rönesans İnşaat, bir yılda kurumlardan onay için 2 bin 500 imza attı. 1.5 milyar dolarlık proje için ilk kazma martta vuruluyor.TÜRKİYE'NİN ilk mega yat limanının inşasına mart ayında başlanıyor. Kamuoyunun Galataport projesiyle tanıdığı İsrailli işadamı Sami Ofer'le yarışarak Zeytinburnu'nda inşa edilecek yat limanı ve marinanın ön izin ihalesini 1 yıl önce kazanan Rönesans İnşaat-Koçhan Ortak Girişim Grubu, geçen süre içinde ilgili kurum ve kuruluşlardan gerekli imzaları tamamlayarak sözleşmeyi imzaladı. Sözleşme kapsamında liman yatırımını gerçekleştirmek üzere kurulan ATAPORT Turizm Gayrimenkul Yatırım ve İnşaat A.Ş de ilk yılın kirası olan 16.5 milyon YTL'lik (KDV dahil) tutarı sözleşmenin imzalanmasından önce Hazine'ye ödedi.

1.5 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

RÖNESANS İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak star'a yaptığı açıklamada kendilerine verilen bir yıllık sürenin dolmasına 1 ay kala tüm imzaları tamamladıklarını belirterek, ilk kazmayı 2008 yılı mart ayında vurmayı planladıklarını söyledi. Ilıcak geçen süre içinde aralarında Silahlı Kuvvetler, denizcilikle ilgili kurum ve kuruluşlar olmak üzere birçok yerden onay için 2 bin 500'e yakın imza attırdıklarını belirtti. Erman Ilıcak 5 yıl içinde deniz yapıları ve deniz turizmi tesisleri başta olmak üzere yapacakları yatırım için toplam 1.5 milyar dolar harcayacaklarını belirtti.

HEDEF 1.5 MİLYON ZENGİN TURİST

AMAÇLARININ İstanbul'u ana liman haline getirmek olduğunu belirten Erman Ilıcak, ‘Yunanistan'
ın Pire'de yapmaya çalıştığını biz İstanbul'da yapacağız. Projenin hayata geçirilmesi ile birlikte şu anda İstanbul'un kruvaziyer turizminde 250 bin olan turist sayısı 1.5 milyona çıkacak' dedi. Projenin İstanbul'a çok şey katacağını belirten Ilıcak, yatırımın ardından denizcilikle ilgili şirketlerin merkezinin de Zeytinburnu'na taşınabileceğini söyledi.

Türkiye'nin ilk mega yat limanı olacak

Zeytinburnu Yat Limanı olarak adlandırılan ancak Kazlıçeşme sahilinde bulunan proje için 144 bin 264 metrekarelik mevcut deniz alanına deniz içinde 325 bin 736 metrekare dolgu yapılarak toprak kazanılacak. Proje kapsamında, İstanbul'u Akdeniz kruvaziyer turizminde ana liman yapacak büyüklükte bir Kruvaziyer limanı ve modern terminal binası, 1.000 yat kapasiteli marinası olan Türkiye'nin ilk mega yat limanı inşa edilecek. Arka planda ise bu limanların ihtiyaçlarını karşılayacak oteller, apart oteller, fuar alanı, kongre merkezi ve ticaret alanlarından oluşan ‘Deniz Turizmi Tesisleri' yatırımları gerçekleştirilecek. Tüm tesisler 49 yıl sonunda ise Hazine'ye devredecek.

Rusya'da Enka ile yarışıyor

İHALEYİ kazanan konsorsiyumun motor gücü olan Rönesans İnşaat, genç bir şirket. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezunu Erman Ilıcak tarafından 26 yaşındayken 1993 yılında Rusya'nın St. Petersburg kentinde 30 bin dolar sermayeyle kurulan şirket bugün iş hacmi bakımından Rusya'da Enka'nın ardından ikinci sırada bulunuyor. Şu anda 6 bin kişi istihdam eden şirketin Türkiye'de de özellikle alışveriş merkezi alanında yatırımları var. Bugüne kadar Rusya, Türkiye ve Ukrayna'da 12 alışveriş merkezi projesine imza atan kuruluş Ankara'daki Optimum Alışveriş Merkezi'nin de sahibi. Türkiye'nin birçok ilinde yeni alışveriş merkezleri yapmayı planlayan Rönesans, Malatya'da da Sümer Dokuma Fabrikası alanına bu amaçla yatırım yapacak. Ancak Malatya Yaşam Merkezi adıyla hayata geçirilecek proje için izin alınmasında bir süredir sıkıntılar yaşanıyordu. Rönesans İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak star'a bu sıkıntıları da aştıklarını ve yakında projeyi başlatacaklarını açıkladı.


YAŞAR KIZILBAĞ
/STAR