Böyle belediye başkanları da var!

Böyle belediye başkanları da var!Belediye başkanları ve belediyelerin imar birimi yöneticileri, bu haber sizin için. Ankara'nın Yenikent Belde Belediye Başkanı Emin Özer'in, 1994 yılında başkan olduğu dönem 5 bin nüfuslu beldenin imar planını 400 bin nüfuslu bir yerleşim yerini hedefleye


Alınan bilgiye göre, başkentin sebze ve kavun deposu olarak bilinen Yenikent beldesinde 1994 yılında yapılan yerel seçimlerde mesleği mimarlık olan Emin Özer belediye başkanı olarak seçildi. Emin Özer, ilk olarak yaklaşık 5 bin nüfuslu olan Yenikent beldesinin imar planını hazırlattı. Kentin nüfusunun 2025-2050 yılları arasında 400 bin nüfus olarak Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nca öngörüldüğü yönünde bilgi alan Özer, bunun üzerine beldenin imar planını bu nüfusu barındıracak şekilde yaptırdı. Bu plana göre, Yenikent'in çevresindeki tarlaların bir kısmı yapılaşmaya açıldı. Belde merkezinde 4, yeni inşaat alanlarında ise en fazla 3 kata kadar yapılaşmaya izin verilen planda, ayrıca spor kompleksleri, parklar, iş merkezleri ve üniversite için de alanlar belirlendi.

-TEPKİLER ALMAYA BAŞLAYINCA-

Emin Özer, bu planı Yenikent'in Ankara'nın "gözden ırak" küçük bir beldesi olduğu sırada hazırlattığını söyledi. Beldede 1994 yılında hazırlanan planla birçok tarlanın imara açıldığını ifade eden Özer, bu nedenle tarla sahiplerinin öncekinden daha fazla vergi ödemek zorunda kaldıklarını kaydetti.

Tarla sahiplerinin vergi yükünün artması üzerine Yenikent'te o dönem imar planı nedeniyle büyük tepki topladığını anlatan Özer, "Bu nedenle 1994 yılında yüzde 53'le kazandığım seçimi, 1999 yılında kaybettim.

Çünkü imar planımız 3 kattan fazla yapılaşmaya, gecekondulaşmaya izin vermiyordu. Ancak biz seçimi kaybetmek uğruna imar planımızdan geri adım atmadık" dedi.

-YENİDEN BAŞKAN SEÇİLİNCE...-

Emin Özer, 2004 yılında yapılan yerel seçimlerin ardından yüzde 51 oyla yeniden göreve geldiğini belirterek, 1994 yılında hazırlattıkları imar planına göre çalışmalarına devam ettiklerini ifade etti.

Beldede 2004 yılında sadece 6 şantiyede 120 dairenin yapıldığını anlatan Özer, ancak son 3 yılda beldede tamamlanan konut sayısının 6 bin, daha önce 8 bin civarında olan nüfusun da 25 bine çıktığını kaydetti.

Özer, beldenin imar planı sayesinde "yamalı bohça" olmaktan kurtulduğunu belirterek, şu anda yaşanabilir, çarpık kentleşmenin olmadığı bir yerleşim yerine sahip olduklarını dile getirdi.

Belde için 1994 yılında hazırlattıkları imar planına karşı çıkan tarla sahiplerinin ellerindeki toprakların son 3 yılda önemli ölçüde değerlendiğini anlatan Özer, "Şimdi bu vatandaşlarımız 'başkanım sen çok haklıymışsın, biz ileriyi görememişiz' diyerek geçmişte yaptıklarıma hak veriyorlar" diye konuştu.

Özer, yine imar planı sayesinde TEDAŞ ve ASKİ'nin de yeni yerleşim yerlerine alt yapı hizmetlerini kısa sürede getirdiklerine işaret ederek, beldelerinde şu anda alt yapı konusunda bir sorun yaşamadıklarını vurguladı.

-YARGILANMASINA SEBEP OLAN YER, ŞİMDİ STADYUM OLDU-

Özer, 1994 yılında hazırlattıkları planda şu anda Yenikent Asaş Stadyumu'nun bulunduğu bölgeyi spor alanı olarak belirlediklerini söyledi.

Daha sonra hazine arazisi olan bu alanın futbol sahası yapmak için hayırsever bir iş adamına tahsis edildiğini belirten Özer, şunları kaydetti: "1999'da yerime gelen belediye başkanı, beni mahkemeye verdi ve 4 yıl boyunca hazine arazisini bir başkasına tahsis ettiğim için yargılandım ve beraat ettim. Ancak 13 yıl önce spor alanı olarak tahsis ettiğimiz alanda, şu anda Turkcell Süper Lig maçlarının yapıldığı 23 bin kişi kapasiteli Yenikent Asaş Stadyumu bulunuyor."

Özer, Ankara'nın en güzel ve en büyük bu stadyumu sayesinde beldelerinin isminin duyulduğunu ve bundan da mutlu olduklarını söyledi.

-ÜNİVERSİTE KENTİ OLMA YOLUNDA-

Özer, beldenin imar planını hazırlarken, Yenikent'in sanayi yerine eğitimle kalkınmasını ön plana alarak, bu yönde çalışma yaptıklarını da bildirdi.

Bu kapsamda, Akçaören Mahallesi Hacettepe mevkisindeki 600 hektarlık alanı, 13 yıl önceki imar planında üniversite sahası olarak belirlediklerini ifade eden Özer, şimdi bu alanı beldeye kurulacak bir üniversiteye ücretsiz olarak vereceklerini dile getirdi.

Özer, beldenin Ankara-Beypazarı karayoluna yakın, yapımı devam eden Sincan-Törekent metrosuna da 4 kilometre uzaklıkta olduğuna işaret ederek, "Buraya üniversite kurulması halinde metro beldemize kadar gelebilir. Bu sayede kurulacak üniversitede okuyan öğrencilerimiz de rahat bir şekilde  Ankara  kent merkezine gidebilirler" diye konuştu.

Özer, beldeye üniversite kurmak isteyenlerin kendileriyle görüşebileceğini ve arazi konusunda her türlü kolaylığı sağlayacaklarını bildirdi.