04 / 10 / 2022

Bozcaada Kimisis Teodoku Rum Kilisesi tapusuna kavuştu!

Bozcaada Kimisis Teodoku Rum Kilisesi tapusuna kavuştu!

Çanakkalenin Bozcaada ilçesinde kilise ve Rum Mezarlığının tapularını almak için AİHMe başvuran Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı, açtığı davaları kazandıÇanakkalenin Bozcaada ilçesinde kilise ve Rum Mezarlığının tapularını almak için AİHMe başvuran Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı, açtığı davaları kazandı.

Bozcaada ile Gökçeadada bulunan Merkez Panayia, Bademli, Zeytinli, Tepeköy ve Dereköy Rum Ortodoks Kilisesi Vakıflarının avukatı olarak 2009 yılından buyana toplam 286 kilise, mezarlık, manastır ve arazilerin tapu devrini alabilmek için hukuk mücadelesi veren avukat Ayşe Dilek Razlıklı, Bozcaada Rum Ortodoks Kilisesinin tapusunu Çanakkale İdare Mahkemesi kararı, Bozcaada Rum Ortodoks mezarlığının tapusunu ise AİHM kararı ile aldı.

10 yıllık mücadele

Çanakkalenin Bozcaada ve Gökçeada İlçesindeki Rum Ortodoks Kiliseleri Vakfının avukatı Razlıklı, 2001 ve 2002 yıllarında her bir gayrimenkulün ayrı tapu siciline kaydedilmesi talebiyle Bozcaada Kadastro Mahkemesinde dava açıldığını söyledi ve mücadelesini şöyle anlattı: Bozcaada Kilisesi, manastır ve mezarlığı 1991 yılı Mayıs ayında adada yürütülen kadastro çalışmaları sırasında Hazine ile belediyenin üzerine geçirildi. Dava açtık, ancak Kadastro Mahkemesi olumsuz karar verdi. Biz de AİHMe gittik. 6 Ocak 2010da AİHM, Türkiyeden malların 3 ay içinde iade edilmesini isteyen kararını verdi. Bozcaada Kilisesi ve mezarlığının tapusunun verilmesine ilişkin bir süreç başladı. Her iki adaya ilişkin, tapusu alınamamış taşınmazların tapularının alınması yönünde sürdürülen hukuk mücadelesinde zaman içinde 5737 sayılı Vakıflar Kanununun 7nci geçici maddesi uyarınca yaptığımız başvuruların sonuçsuz kalmasının ardından, Çanakkale İdare Mahkemesinde dava açtık. Görülen davada, Bozcaadada 21, Gökçeadada ise 15 Rum Ortodoks cemaat vakfının taşınmazının tapusunun verilmesine ilişkin dosyadan, 9unun tapusu, mahkeme kararıyla geçen temmuz ayında vakfa teslim edildi.

Aynen iade kararı

AİHMin Bozcaada Rum Mezarlığıyla ilgili olarak açılan davada, Aynen iade kararı verdiğini söyleyen Razlıklı, Bu karar ile asırlardır adada yaşam sürmüş ve ölümleri ardından Bozcaada Rum Ortodoks Mezarlığında toprağa verilmiş, Rum asıllı Türk vatandaşlarının yattığı mezarlığın tapusu Bozcaada Kimisis Teodoku Rum Ortodoks Kilisesi Vakfına teslim edildi dedi.

Vatan

 
Geri Dön