Brüt alan ve net inşaat alanları nasıl hesaplanır? Bunları bilmek niçin önemlidir?

Brüt alan ve net inşaat alanları nasıl hesaplanır? Bunları bilmek niçin önemlidir?

Brüt alan ve net alan tabirleri gayrimenkulle ilgili konularda sürekli olarak karşımıza çıkar.

Bu terimlerle kişiler gündelik hayatta da sıklıkla karşılaşabilmektedir. Örneğin ev alımı sırasında müteahhit veya emlakçının bize beyan ettiği alan, görülen evin alanından daha büyük gibi gelir, bu konu sorulduğunda alınan yanıt genellikle söylenen rakamın evin brüt alanı olduğu yönündedir..Ya da diyelim evi aldınız, emlak vergisi ödeyeceksiniz, devlet verigiyi brüt alan üzerinden isteyecektir. Ama ne var ki evimizin içinde yaşayabildiğimiz alan aslında bu rakamlardan çok daha küçüktür; bu durumu sorduğunuzda verilecek yanıt ise "net alan" olacaktır. Veya şimdi çok moda olan plazalardan bir işyeri kiralamak istediğinizde, sizden talep edilen kiranın brüt alan üzerinden hesaplanmış olduğunu görürsünüz.

Şimdi bu iki terimi açıklamaya çalışalım:

Net alan: Bağımsız bölümün içerisinde, duvarlar hariç, bunların arasında kalan alandır.

Brüt alan: Bağımsız bölümün duvarlar dahil alanı ile ortak alanların bağımsız bölüme düşen miktarının ilave edilmesi ile hesaplanan alandır.

Gayrimenkulun brüt alanı kesin olarak tespit edilemiyorsa, net alanın yüzde 15-25 fazlası brüt alan olarak kabul edilebilir. Buna göre net alanı 100 metrekare olan bir apartman dairesinin beyan edilmesi gereken brüt alanı 115-125 metrekaredir. Bu şekilde (%25 fazlası olarak) hesaplanan brüt alan, hol, merdiven boşluğu, kapıcı ve kalorifer dairesi, sığınak gibi ortak kullanım yerlerinden gelen paylar ile kömürlük ve çamaşırlık gibi eklentilerin alanını da de içerir.

Dükkan, depo, ardiye ve mağaza gibi bağımsız olarak kullanılan ve apartman maliklerine ait bulunan yerler ortak kullanım alanı sayılmaz. Çok katlı müstakil binalarda da projesine göre bodrum ve çatı katı dahil tüm katların dıştan dışa alanlarının toplamı dikkate alınmaktadır.

Son olarak gayrimenkul alırken ölçüm yapmanızı, brüt ve net alanını hesaplatmanızı, Tapu Müdürlüğü ve Belediye'den mimarî projeleri inceletmenizi tavsiye ederim.

E-mail: ebruoz@laldegerleme.com.tr