17 / 08 / 2022

Bursa Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi için 68 bina yıkıldı!

Bursa Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi için 68 bina yıkıldı!

Kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kesmeden devam eden Osmangazi Belediyesi, Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında kalan riskli alandaki 5 katlı binayı kamulaştırarak yıktı. 

Osmangazi Belediyesi tarafından Soğanlı’da 35 hektarı rezerv, 7 hektarı ise riskli alan olmak üzere toplam 42 hektar alan üzerinde başlatılan Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında riskli alanda bulunan binalar kamulaştırılarak yıkılıyor. Osmangazi Belediyesi'nde yer alan habere göre, rezerv alanda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapılaşmada ideal olarak gösterdiği, zemin artı 5 kat olarak hayata geçirilen bin 769 konut ve 202 ticaret merkezinin inşaatını tamamlayan Osmangazi Belediyesi, riskli alandaki binalarda yaşayan vatandaşlar ile anlaşma sağladı ve yüzlerce vatandaş rezerv alanda depreme karşı dayanıklı olarak yapılan konutlara taşındı.

Riskli alandaki binaların boşaltılmasından sonra belediye ekipleri, bölgedeki binaları insan güvenliğini tehdit etmemesi adına hızlı bir şekilde yıkıyor. Devam eden çalışmalar kapsamında Çiftehavuzlar Mahallesi’nde 38, Soğanlı Mahallesi’nde ise 30 olmak üzere, toplam 68 bina yıkıldı. Anlaşma sağlanan 2 bina ise vatandaşlar tarafından boşaltılmasından sonra yıkılacak. Bölgede 5 arsanın da kamulaştırması gerçekleştiren Osmangazi Belediyesi, yıkılan binalarla birlikte riskli alanda toplam 7 bin 91 metrekare alan elde etti.

Riskli alanda yürütülen çalışmalar hakkında açıklama yapan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Riskli alanda anlaşma sağladığımız vatandaşlarımızın evlerinin yıkım çalışmalarını sürdürüyoruz. 68 binanın yıkımını gerçekleştirdik. 2 bina da boşaltılmasının ardından yıkılacak. Yıkım çalışmalarının tamamlanmasının ardından bu bölgeyi de dönüşüme sokacağız. Yeşil alanları, açık ve kapalı otoparkları, çevre yoluna bağlantısı, alışveriş mekanları ile kendi yaşam alanını yepyeni mimari çizgilerle yorumlayan bu proje, bölgedeki dönüşümü tetiklemeye devam edecek” diye konuştu.