14 / 08 / 2022

Bursa Yenişehir ve Kocaeli havalimanlarının uzun zamandır kapalı olması TBMM'de!

Bursa Yenişehir ve Kocaeli havalimanlarının uzun zamandır kapalı olması TBMM'de!

Bursa Yenişehir ve Kocaeli havalimanlarının uzun zamandır kapalı olması meclis gündemine taşındı. CHP'li Aydın, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Bursa Yenişehir ve Kocaeli havalimanlarının uzun zamandır kapalı olmasına ilişkin soru önergesi hazırladı. Aydın, sorusunun Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yanıtlandırılmasını istedi. 

CHP'li Aydın, ''Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması için; bilgilerinizi ve gereğini rica ederim'' diye konuştu.

Aydın, açıklamalarına şu şekilde devam etti: ''9 yıl önce hizmete açılan Bursa Yenişehir Havalimanı, Mart Ayı’ndan bu yana tarifeli uçuşlara kapalı bulunuyor. Türk Hava Yolları’nın bir alt kuruluşu olan Anadolu Jet ile, Ankara, Gaziantep, Adana, Erzurum, Muş ve Diyarbakır illerine uçuş yapılan Yenişehir Havalimanı da pandemi nedeniyle diğer bazı hava limanları gibi kapanmıştı. Kapatılan havalimanları, normalleşme sürecinde alınan ilave tedbirlerle geçtiğimiz aylarda yeniden uçuşlara açılışmış ve tarifeli seferler başlanmıştı. Bu gelişmeden büyükşehir konumunda iki havalimanı kapsam dışı bırakılmıştı. Bursa Yenişehir Havalimanı ve Kocaeli Havalimanı. İki havalimanının kapıları tam on aydır kapalı durumda.''

CHP  İzmir  Milletvekili Atilla Sertel'in soruları:
1. Bursa Yenişehir Havalimanı ile Kocaeli Havalimanı'nın tarifeli uçuşlara kapalı olmasının gerekçesi nedir?

2. Her iki havalimanının ne zaman tarifeli uçuşlara açılması planlanmaktadır?

3. Özellikle Yenişehir Havalimanı'nın geliştirilmesi için bir çalışmanız bulunmakta 
mıdır?