Büyük yatırımcılar Piyalepaşa'yı keşfetti

Büyük yatırımcılar Piyalepaşa'yı keşfetti


Piyalepaşa'da kiralık ve satılık gayrimenkullerin metrekare fiyatı 5 bin YTL'ye çıkıyor.


Kasımpaşa'da bulunan Piyalepaşa Bulvarı adeta yatırımcıların ilgi odağı oldu. Kasımpaşa'dan başlayıp Çağlayan girişine kadar uzanan bulvar, merkezi konumu nedeniyle çekim merkezi haline gelmiş durumda. Talebin yoğun olduğu bulvar üzerinde yatırıma hazırlananların yanı sıra birçok yatırımcı da arsa arayışında. Öyle ki bulvar üzerinde milyon doları bulan arsa ve eski binalar, deyim yerindeyse peynir ekmek gibi satılıyor.

Piyalepaşa Bulvarı'nın özellikle de Kasımpaşa-Dolapdere tarafına yatırımcıların yoğun bir ilgisi var. Bölgeye göz diken yatırımcılar arasında Polat Holding'in patronu Adnan Polat da bulunuyor. Uzun süredir bulvar üzerinde arsa toplayan Adnan Polat, 300 milyon dolarla bölgedeki en büyük yatırıma imza atmaya hazırlanıyor. Polat, Kasımpaşa'nın girişinde bulvarın sağında kalan alan içinde otel, rezidans, kongre ve alışveriş merkezinin yer alacağı bir kompleks inşa edecek. Polat, bir yandan da bulvarın hemen üst kısmında yer alan Hacıhüsrev'de arsa topluyor.

Aşçıoğlu iş merkezi yapıyor

Piyalepaşa'nın cazibesine kapılan biri diğer yatırımcı ise Aşçıoğlu İnşaat. Takip edenler hatırlayacaktır, daha önce şirketin Piyalepaşa Bulvarı'nda arsa satın aldığını, şirketin patronu Yaşar Aşçıoğlu'nun hipermarket tarzında bir alışveriş merkezi, hastane ya da üniversite açmayı planladığını  sizlere duyurmuştuk. O dönemler, "Talebi dikkate alıp hangi yatırımın olacağına ona göre karar vereceğiz" diyen Aşçıoğlu anlaşılan kararını vermiş.
Yaşar Aşçıoğlu, Kasımpaşa girişinde, bulvarın hemen sağında satın aldıkları 30 dönüm arazi üzerinde iki iş merkezi yapacaklarını belirtiyor. Aşçıoğlu'nun iş merkezi yapma kararına ise bulvarın potansiyelinin bu alan için daha doğru olması etkili etmiş. Her biri 10 katlı olacak iş merkezleri için kazma eylül ayında vurulacak. Aşçıoğlu, bir yılda bitirilmesi planlanan inşaatın yatırımın maliyetinin 15-20 milyon dolar civarında olacağını belirtiyor. Aşçıoğlu, inşaat bittikten sonra kiralama yoluna gideceklerini ya da tamamını satacaklarını kaydediyor.  Piyalepaşa Bulvarı'nın konumuna dikkat çeken Aşçıoğlu, "Burası şehrin neredeyse tam merkezinde. Bu nedenle gelişme potansiyeli çok fazla" diyor.

Gecekondular 550 bin YTL'ye satılıyor

Birçok yatırımcının kendisine gelip bölgeden arsa aradığını söyleyen İstiklal Mahallesi Muhtarı Ali Gergin ise, bulvarın Kasımpaşa girişinde, Kastelli İş Merkezi'nin biraz ötesinde özel bir hastane yapılacağını belirtiyor. Hastanenin yapılacağı alanın daha önce bir tül firmasına ait olduğunu ve büyüklüğünün 2-3 dönüm civarında olduğunu söyleyen Gergin, arsayı genişletmek isteyen yatırımcıya yanındaki 100 metrekarelik gecekondunun 550 bin YTL'ye satıldığını söylüyor.

Arsaların çoğu Necati Kurmel'in

Piyalepaşa Bulvar'ının Kasımpaşa tarafında arsası olanlar arasında Saray Halı'nın sahibi Necati Kurmel de var. Ali Gergin, Bölgedeki potansiyeli görüp önceden arsa toplayan Kurmel'in, halihazırda en az 5 dönüm arsası olduğunu belirtiyor. Gergin'den öğrendiğimize göre, Kurmel bu arsalardan birini yaklaşık 7-8 ay önce Adnan Polat'a satmış. Polat'ın yapacağı projenin hemen yanında bulunan arsanın büyüklüğü ise 7 dönüm. Kurmel'in aynı hizada, bulvarın Dolapdere tarafına doğru olan kısımda ise yaklaşık 2.5 dönümlük bir başka arsası daha var. Arsalardan bir diğeri de bunun hemen karşı çaprazında yani bulvarın solunda bulunan Volkswagen bayisinin hemen ötesinde yer alıyor. Arsanın büyüklüğü ise 3 dönüm civarında.

Çağlayan'daki adliye binası talebi katladı

Çağlayan'a adliye binasının yapılmasıyla Piyalepaşa Bulvarına'na talebin daha arttığını belirten Cihan Emlak'tan Cemal Özcan, "Bulvar üzerindeki satılık işyerleri ve evlerin büyük çoğunluğunun kat mülkiyeti olmamasına rağmen kolaylıkla müşteri buluyor. Eski-yeni ayırımı yapılmadan binalar satın alınıyor" diyor. Özcan'ın anlattığına göre, kiralık iş yerlerine ilgi oldukça fazla. Bulvar üzerinde kiralık iş yeri bulmanın son derece zor olduğunu söyleyen Özcan, bu iş yerlerinin çok fazla el değiştirmediğini de vurguluyor.
Bulvar'ın Çağlayan kısmında bulunan eski tip işyerleri ve binaların satılık fiyatları ise bir hayli yüksek. Satılık iş yerlerinin metrekare fiyatı bin YTL'den başlayıp binanın yeniliğine göre 2 bin 500 YTL'ye kadar çıkıyor. Eski evlerin metrekare fiyatı ise 450-700 YTL. Özcan, tapu tahsisleri yapılan, yeni binalardaki dairelerin metrekare fiyatının bin 250 YTL'ye kadar çıktığını belirtiyor. Yola cepheli en ucuz arsanın metrekare fiyatı ise bin 500 YTL'den başlıyor. Arsa eğer imara açıksa fiyatı 3 bin YTL'ye kadar çıkıyor.

Büyük arsalar Kasımpaşa tarafında

Bulvarın Dolapdere-Kasımpaşa tarafına doğru inildiğinde ise işyerleri ve evler seyrekleşiyor. Burada yukarıya göre nispeten daha kolay ve büyük parsellerde arsa bulmak mümkün. Özcan, burada arsaların metrekare fiyatının 2 bin YTL'den başlayıp 5 bin YTL'ye kadar çıkabildiğini belirtiyor. İş yeri ve eski tip evlerin satılık  fiyatı da bulvarın yukarı kısmından farklı değil, hemen hemen aynı fiyattan satılıyor. "Parası olan varsa hiç beklemeden buraya yatırım yapsın" diyen Özcan, bulvar üzerindeki arsaların E-5, E-6 otoyollarına çok yakın olması nedeniyle prim yapma potansiyellerin çok fazla olduğunu, bu nedenle arsa almanın çok kârlı bir yatırım olacağı görüşünde. Özcan'a göre, eski binalara yatırım yapılabilir.

Nizamettin Aşa İstanbul Emlakçılar Odası Başkan Yrd.

Şimdiden yatırım yapanlar kazanacak

"Piyalepaşa Bulvarı geleceğin Maslak'ı olacak" diyen İstanbul Emlakçılar Odası Başkan Yardımcısı Nizamettin Aşa, "Burası İstanbul'un göbeği. Ana arterlere yakın, E-5 ve E-6 otoyollarıyla bağlantıları olan bir lokasyonda bulunuyor. Üstelik burası Maslak'tan daha geniş, altyapı ve konumu itibariyle genişlemeye müsait" diyor. Piyalepaşa Bulvarı'nı Maslak'ın eski haline benzeten Aşa, "Ayazağa'yı düşünün. Orada da tıpkı buradaki gibi eski tip binalar, işyerleri vardı. Zamanla birlikte bölge hızla gelişti. Adnan Polat'ın start vereceği proje ve Hacıhüsrev'deki kentsel dönüşüm projesiyle burasının da çehresi hızla gelişecek" diyor. Bölgenin 5-10 yılda hızla gelişeceğini düşünen Aşa'ya göre şu an Piyalepaşa Bulvarı üzerinde alınacak her türlü yatırım son derece kârlı olabilir. Şimdiden arsa ve eski tip binalara yatırım yapmak oldukça mantıklı.

Kezban GEBETAŞ / TEKBORSA