Cafer Ünlü: BEP yönetmeliğiyle binalarda enerji tüketimi azalacak

Cafer Ünlü: BEP yönetmeliğiyle binalarda enerji tüketimi azalacak Cafer Ünlü: BEP yönetmeliğiyle binalarda enerji tüketimi azalacak

Uygulanacak yeni yönetmelik ile mevcut ve yeni yapılacak konutların yanı sıra otel, hastane, alışveriş merkezleri gibi tüm ticari ve hizmet amaçlı binalarda enerji tüketiminin en az yüzde 50 azaltılması ve yıllık 7 milyar

Enerji tasarrufu yönetmeliği devreye girdi Bina Enerji Kimlik Belgesi ve Merkezi ısıtma sistemini zorunlu kılan "Binalarda Enerji Performansı (BEP) Yönetmeliği" Enerji Verimliliği Kanunu çerçevesinde Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) katkılarıyla Bayındırlık Bakanlığı tarafından hazırlanarak yürürlüğe girdi.

Uygulanacak yeni yönetmelik ile mevcut ve yeni yapılacak konutların yanı sıra otel, hastane, alışveriş merkezleri gibi tüm ticari ve hizmet amaçlı binalarda enerji tüketiminin en az yüzde 50 azaltılması ve yıllık 7 milyar dolar enerji tasarrufu sağlanması hedefleniyor.

ENERJİDE DIŞA BAĞIMLIYIZ

Karbondioksit salımının da azalması, çevreye olumlu katkısı açısından büyük önem taşıyor. TTMD Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Ünlü yönetmeliğin uygulamaya geçmesinin, ülke ekonomisi ve sağlıklı çevre yaratılması açısından enerji verimliliğine önemli kazanımlar getirdiğine inandıklarını belirterek "Enerjinin yüzde 80'ini ithal eden bir ülkeyiz. Ülkemizde tüketilen toplam enerjinin yüzde 36'sı ısıtma, soğutma ve aydınlatma amaçlı olarak binalarda kullanılmaktadır. 28.3 milyon TEP (ton eşdeğeri petrol) tüketen binaların yıllık enerji maliyeti 14 milyar USD'yi aşmaktadır. Yönetmelik tam anlamıyla uygulandığı takdirde binalarda enerji tüketimi en az yüzde 50 azalacaktır" dedi.
Star