17 / 08 / 2022

Çağdaş Holding'den Bodrum'a 100 milyon euroluk yatırım!

Çağdaş Holding'den Bodrum'a 100 milyon euroluk yatırım!

Turgutreis'teki ilk Swissotel'i 75 milyon euro yatırımla hizmete açan Çağdaş Holding Bodrum'da 100 milyon euroluk yatırımla ikinci Swissotel'i inşa edecek.Turizm ve inşaat alanında yaklaşık 35 milyar dolarlık yatırımın yapıldığı Bodrum, dünya ölçeğinde marka otellerin bölgesi adeta. Mandarin, Swissotel, Kempinsky, Four Seasons ve Bulgari gibi markaların bu durumda payı büyük. Bodrum'a yatırım yapan gruplardan biri de Çağdaş Holding. Bodrum'da iki Swissotel yatırımı gerçekleştiren holding, Turgutreis'teki ilk Swissotel'i 75 milyon euro yatırımla hizmete açtı. Merkezdeki ikinci Swissotel ise 2018'de açılacak. Bunun için 100 milyon euro harcanacak. Yeni açılan otelde 66 misafir odası ve suit ile 72 rezidans bulunuyor.

 

Holdingin kurucusu Yüksel Çağlar, inşaattan turizme birçok alana uzanan holdingin faaliyet alanlarını son dört senede büyüttü. İki oğlunu da işlerin başına getirdi. Çağdaş Holding İcra Kurulu Üyesi Dağlarca Çağlar (25), ailenin en küçüğü. Koç Üniversitesi mezunu. Ağabeyi Çağdaş Çağlar ile işleri yönetiyor. Dağlarca Çağlar, özellikle otel ve perakende alanlarıyla ilgili. Swissotel'in Bodrum'da yatırım yapması konusunda ağabeyi Çağdaş Çağlar'ın görüşmeler sonrasında bunu başardığını ve sonuçlardan herkesin memnun olduğunu anlatıyor. Çağlar, Swissotel Resort Bodrum Beach için "Dünya çapındaki Swissotel Hotels & Resorts portföyünün en yenisi" diyor ve ekliyor: "İki yıl önce Yokuşbaşı Swissotel Residences Bodrum Hill projesine başladık. Söz konusu oteli 2018 yazında açmayı, konutları da yazında teslim etmeyi planlıyoruz. Özellikle Arap, Rus, Azeri yatırımcılar büyük evleri tercih ediyor. Konutlar bu nedenle 135 ile bin 62 metrekare arasında planlandı. Böylece Bodrum'a iki adet Swissotel kazandırmış olacağız." 


Projelerinde lokasyonun öncelik taşıdığını hatırlatan Çağlar, bir başka projeden daha bahsediyor: "Şalvarağa projemiz Turgutreis Kumbahçe mevkiinde. 4 bin metrekarelik alan üzerinde inşa edüen özel havuzlu müstakil villalardan oluşuyor. Bodrum Kalesi, Kos Adası ve Karaada manzarasına hakim." Çağdaş Holding, 13 grup şirketi ile 400 u sabit, sezonda ise bini aşkın donanımlı personelle hizmet veriyor. 2015'te 150 milyon TL ciro gerçekleştiren grubun 2016 sonu hedefi 250 milyon TL Bu ciroyu ise, 120 milyon euro değerindeki hazır konutların en az yüzde 30'unu satarak elde etmek planlanıyor. Dağlarca Çağlar, Bodrum'a katkı sağlayacağını düşündükleri pek çok projeleri olduğunu söylüyor ve şu bilgileri paylaşıyor: "Başaran Ulusoy'un da katkılarıyla kongre merkezi yapmayı planlıyoruz. 5 bin kişi kapasiteli merkez olacak. Bodrum'un kış turizmine katkı sağlayacak. 


Ayrıca Bodrum'da profesyonel futbol sahaları olan oteller yapılması konusunda düşüncelerimiz var. Bunun futbol kulüplerini Bodrum'a çekeceğini ve kış turizmine pozitif katkı sağlayacağını öngörüyoruz." Projeler konusunda yelpazeyi geniş tutan holding, İstanbul'da da butik konut projesi planlıyor. Kentsel dönüşümle ilgili projelere sıcak bakılıyor. Yurtdışı atağında ise İsviçre, İspanya ve Dubai ile ilgileniyor. 


Kurumsal sosyal sorumluluk projelerini de eyen grup Bodrum'a 100 bin ağaç dikme projesini başlattı. Torba'dan başlayarak şimdiye kadar 3 bin ağaç dikildi.


Fortune