Çelebi, İstanbul'un üçüncü havalimanını yapmak istiyor!

Çelebi, İstanbul'un üçüncü havalimanını yapmak istiyor! Çelebi, İstanbul'un üçüncü havalimanını yapmak istiyor!

Avrupa ve Asya'da 6 ülkede hizmet veren Çelebi Hava Servisi İstanbul'da yapılacak üçüncü havalimanına şartlar uygun olursa talip olacaklarını açıkladıDünyada 38 havalimanına hizmet veren Çelebi Hava Servisi Genel Müdürü Talha Göksel İstanbul'da yapılacak üçüncü havalimanı ile ilgili yaptığı açıklamada, 'İstanbul'da yapılacak üçüncü havalimanıyla ilgili herhangi bir şartname açıklanmadı. Şartname ortaya çıktığında eğer şartlar uygunsa katılımı mutlaka düşünürüz. Her yerde olduğu gibi buraya da ilgimiz var. Şuan herhangi bir hazırlığımız yok; ancak şartname geldiği zaman karar verilir. Bizim bu konuda Antalya Havalimanı'ndan tecrübemiz var ve biz kendimize güveniyoruz' dedi.


YOLCU TRAFİĞİ BURADAN SAĞLANACAK


Atatürk Havalimanı Muhabirlerine verdiği iftar yemeğinde İstanbul'da yapılacak üçüncü havalimanı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Talha Göksel, "Şuanda Tük Hava Yolları yolcu kapasitesinin yüzde 70'ini transit yolcudan sağlıyor. Bu da İstanbul'un Asya'dan Batıya, Batıdan Asya'ya önemli bir transit merkezi olduğunu gösteriyor. Gelecekte şahsi görüşüm iki tane havalimanının aynı anda transit faaliyet gösteremeyeceğidir. Yabancı havayolu şirketleri, Türk Hava Yolları'yla ortak hareket etmek zorunda olması lazım. İki havalimanı arasındaki yolcu transferi İstanbul trafiğindeki sıkışıklık nedeniyle mümkün olmayacaktır. Üçüncü havalimanının da kapasitesinin yüz milyon yolcu olacak olması ve beş tane pisti yapılacağından, uzun yıllar yolcu trafiğinin buradan sağlanacağını gösteriyor." Operasyonel olarak Türkiye pazarında 6 ay sonucunda Çelebi Hava Servisi olarak 82 bin uçuşa hizmet verdiklerini de söyleyen Genel Müdür Talha Göksel, 'En son olarak Iğdır Havalimanı'nın açılışı oldu. Kars Havalimanı'nda hizmet veren bir kuruluş olarak Iğdır Havalimanı'nda şuan da yer hizmetleri için geçici olarak müracaat ettik' dedi.


İspanya pazarına girdik


Çelebi Hava Servisi'nin yurt içi ve yurt dışında ki faaliyetleri hakkında bilgi veren Göksel, 'Barselona, Santiago, Oviedo ve Vigo havalimanlarında yer hizmeti faaliyeti gösteren NEWKO adlı firmayı yüzde yüz devir alarak İspanya pazarına girmiş oldu. Burada özellikle Barselona pazarı gerçekten büyük bir pazar. İlk kez 2006 yılında Budapeşte'de hizmet vermeye başladık. Daha sonra Delhi ve Mumbai'de 25 yıl süreli olarak faaliyetlerimiz devam ediyor' dedi.


18 yeni park alanı oluşturulacak


Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün (DHMİ) Atatürk Havalimanı kapasite arttırılması ile ilgili çalışmalarını da değerlendiren Göksel, 'Şu an yapılan çalışmalar pistlerin verimli olarak kullanılması için. DHMİ Genel Müdürümüzün bu konuda bir çok önerisi vardı. Bunlardan bir tanesi bizlerin apronda bulunduğumuz yerlerden taşınmasıydı. Bizlere gösterilen yer motor test alanı olarak bilinen yerin, arkasında büyük bir alanda Çelebi Hava Servisi olarak 4 bin metrekarelik bir alan verdiler. Buralara da tefsiye işlemleri yapılıyor bir takım kod farkları var onlar hallediliyor. Bizim yeni yere taşınmamız ile ortaya çıkacak alana da yaklaşık olarak 18 tane uçak park yeri yapmayı planlıyorlar' diyerek konuştu.


Yasin Yılmaz / YENİ ŞAFAK