CEO'lardan melek yatırımcı olur mu?

CEO'lardan melek yatırımcı olur mu?CEO’ları melek yatırımcı olarak startup ve scaleup statüsündeki girişimcilerle buluşturacak CEO Melek Yatırım Gurubu kuruldu. Böylece ülkemizin melek yatırımcı ekosistemi bir eksikten daha kurtuldu...


Para Dergisi'nden Baybars Altuntaş bu hafta köşesinde melek yatırımcı konulu yazısına yer verdi. İşte yazının detayları;

Bu hafta girişimcilerimiz ve startup’larımızla çok güzel bir gelişmeyi paylaşmak istiyorum. CEO Melek Yatırım Grubu, uluslararası bir melek yatırım ağı olarak faaliyetlerine başlamak üzere. Hazine Müsteşarlığına da başvuru hazırlıkları başladı. Dünya Melek Yatırım Forumu’nun Global CEO Alliance Club bünyesinde faaliyete geçecek olan CEO Global Melek Yatırım Grubu (CEO-GBAN), hem Türkiye’den hem de yurt dışından pek çok CEO’yu melek yatırımcı olarak startup ve scaleup statüsündeki girişimcilerle yatırımcı olarak buluşturacak. Merkezi Londra’da olan CEO Global Melek Yatırım Grubu, Türkiye’de ise Hazine Müsteşarlığından onay aldıktan sonra CEO’ların lisanslı melek yatırımcı olma işlemlerini de gerçekleştirecek. Bu gelişmeyle Türkiye’de halen 450 olan lisanslı melek yatırımcı sayısının hızla yükselişe geçmesi bekleniyor. Dünya Melek Yatırım Forumu tarafından da ayrıca akredite edilecek olan bu ağ, böylelikle Türkiye’nin uluslararası akreditasyona sahip tek ağı olarak özellikle exit aşamasına odaklanacak.

BÜYÜK BİR BOŞLUĞU DOLDURACAK

Yatırımlar gerçekleşir gerçekleşmez ACA (Amerika Birleşik Devletleri Melek Yatırım Ticaret Örgütü), EBAN (Avrupa Melek Yatırım Ticaret Örgütü), MBAN (Ortadoğu Melek Yatırım Ticaret Örgütü), ABAN (Afrika Melek Yatırım Ağı) LBAN (Güney Amerika Melek Yatırım Ticaret Örgütü) BANSEA (Güney Doğu Asya Melek Yatırım Ağı) ve Londra Borsası (LSEG) işbirlikleriyle ikinci ve üçüncü tur finansmanlarda daha kolay ve kaliteli akıllı finansmanın yolu açılacak.

CEO Melek Yatırım Ağı’nın kuruluş felsefesi önemli boşluklara işaret ediyor:

1-    Şu anda maalesef ülkemizdeki melek yatırımcıların global network’ünde büyük boşluk ve yetersizlik var. CEO Melek Yatırım Gubu, Türkiye’nin global CEO’larını bir araya getirerek hem bu boşluğu kapatmış oluyor hem de global tüm ana oyuncularla işbirliği yaparak grup üyesi CEO düzeyindeki melek yatırımcıların global network’lerinin daha da güçlenmesini sağlıyor.

2-    Özellikle yurtdışmdan gruba alınacak olan ve daha önce başarılı exit’lere imza atmış yabancı CEO’larm know-how ve network’ünden faydalanma yolunu açıyor.

3-    Dünya Melek Yatırım Forumu akreditasyonu ile hem melek yatırım grubunu hem de grup üyesi melek yatırımcıları uluslararası erken aşama yatırım ve sermaye piyasalarıyla direkt bağlantıya geçiriyor.

4-    Startup ve scaleup düzeyindeki girişimlerin, profesyonel işletme tecrübesine sahip ve geniş çevreleri olan, İngilizce bilen çok değerli profillerden oluşan bir melek yatırım grubu ile buluşmasının önünü açıyor.

MELEK YATIRIMCILIĞI ÖĞRETECEK

WBAF Global CEO Alliance Club eş başkanlığım yürüten Paul Doany, CEO’luk tecrübesinin yanı sıra kişisel yatırımlarıyla startup dünyası tarafından da yakından tanınan bir isim. Bu yılki WBAF Dünya Kongresi’nin CEO Girişimciliği Zirvesi’nin açılış konuşmasında çok önemli bir noktaya işaret etmişti:

“CEO’lar emekli olduklarında hem kişisel birikimlerini hem kanow-how birikimlerini hem de çevre birikimlerini girişimcilerle paylaşarak ülke ekonomilerine büyük katkı sağlayabilirler. Ancak CEO’lar büyük işleri yönetme tecrübesine sahip iken, küçük işleri kurma konusunda yeterli tecrübeye sahip değiller.”

İşte, CEO Melek Yatırım Grubu bu önemli tespite de çok güzel bir çözüm getiriyor. Daha önce hiç kendi işini kurmamış CEO’lara Silent Investor/Sessiz Yatırımcı statüsü vererek yatırım grubuna kabul ediyor. Böylelikle pek çok CEO, bir müddet sanki yatırımcılık ve iş kurma kursu görüyormuşçasına grubun üyesi olarak kendilerine ileriye dönük olarak hazırlıyor. Hem senede 5.000 dolar gibi çok küçük yatırımlar gerçekleştiriyor hem de melek yatırımcılığı tüm aşamalarıyla uygulamalı olarak öğreniyorlar.

CEO Melek Yatırım Grubu’nun Türkiye için önemli bir hamle olduğunu düşünüyorum.

Haftaya görüşmek üzere...