Çiftçilere 200 milyon metrekare Hazine arazisi kiraya verilecek!

Çiftçilere 200 milyon metrekare Hazine arazisi kiraya verilecek! Çiftçilere 200 milyon metrekare Hazine arazisi kiraya verilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, tarımsal yerli üretim için 200 milyon metrekare Hazine arazisi çiftçilere kiraya verilecek. 

Çiftçilere 200 milyon metrekare Hazine arazisi kiraya verilecek. Anadolu Ajansı muhabirinin edindiği bilgilere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, Türkiye'deki tarımsal faaliyetleri desteklemek, yerli üretim potansiyeli bulunan tarım ürünlerinin yetiştirilmesini teşvik etmek için Hazine taşınmazlarından daha aktif yararlanmaya yönelik projeler geliştiriliyor.

Bu kapsamda, Hazineye ait tarım arazilerinin ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden doğrudan kullanıcılarına kiralanması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un talimatıyla geçen yıl mayıs ayında başlatılan, yaklaşık 218 bin çiftçiyi kapsayan uygulamaya 180 bin çiftçi başvuru yaptı.

En çok başvuru Adana'dan geldi


Türkiye genelinde uygulamaya en çok başvuru ise 14 binle Adana'dan geldi. Hatay'dan 10 bin 200, Konya'dan 8 bin 900, İzmir'den 8 bin 73, Muğla'dan ise 7 bin 830 çiftçi uygulamaya başvuru yaptı.

Gerekli şartları taşıyan 45 bin çiftçiye 497 milyon metrekare taşınmaz da kiraya verildi. Diğer başvuruların ise değerlendirme süreci sürüyor.

Uygulama kapsamında geliştirilen projeyle şimdiye kadar 46 ilde, 23 milyon metrekare Hazine taşınmazı ilana çıktı. Bu taşınmazların 13 milyon metrekarelik kısmı lavanta, gül, adaçayı, kekik gibi bitkilerin yetiştirilmesi için kiralandı. En çok Balıkesir, Kütahya, Bursa ve Antalya'daki çiftçiler başvuru yaptı.

139 çeşit bitkinin yerli üretiminin arttırılması hedefleniyor


Tıbbi ve aromatik bitkilere ek olarak bu sene aronya, frenk inciri, hodan otu, ıtır, kızılcık, laden, maviyemiş, moringa türleri teşvik kapsamına alındı. Teşviklerle 139 çeşit bitki türünün yerli üretiminin arttırılması amaçlanıyor.

Yerli üretimi arttırmak amacıyla geçen sene ceviz, badem, Antep fıstığı, zeytin başta olmak üzere ağaçlandırma amacıyla, 9,7 milyon metrekare yüzölçümlü Hazine taşınmazı ilana çıkarıldı. 2,5 milyon metrekaresinin kiralaması tamamlandı.

Bakanlık tarafından geçen ay başlatılan yeni bir projeyle de Hazine taşınmazları üzerinde seracılık dahil tarımsal üretimde bulunmak isteyen tarımsal amaçlı kooperatifler, tarım satış kooperatifleri ve tarımsal üretici birlikleri ve bunların üst kuruluşlarına taşınmazın emlak vergi değerinin yüzde biri üzerinden 20 yıla kadar kiralama imkanı da getirildi.

Başta ceviz, badem olmak üzere ağaçlandırma ve tıbbı, aromatik ve süs bitkileri yetiştiriciliği ile hayvancılık amaçlı kiralanmak üzere Bakanlık tarafından 2023'e kadar 200 milyon metrekare Hazine taşınmazı ilana çıkarılacak. 

 

Son 5 yılda 1 milyar 170 milyon metrekare hazine arazisi satıldı!

350 milyon metrekarelik hazine arazisi kiralandı!