Çimentaş Rusya'da üretime hazırlanıyor

Çimentaş Rusya'da üretime hazırlanıyor Çimentaş Rusya'da üretime hazırlanıyor

Çimentaş, Cemit LLC ile Rus çimento pazarına adım attı. Çimentaş Yönetim Kurulu Başkanı Montevecchi, Türkiye'deki tüm fabrikalarının 2007'yi kârlı kapattığını belirterek, '2008'de de sektörde daralma beklemiyoruz' dedi.

İzmir, Elazığ, Lalapaşa ve Kars fabrikalarında çimento ve klinker üreten Çimentaş, uluslararası şirket olma hedefi doğrultusunda Rusya pazarına adım atıyor.
Eylül ayında çimento üretimi ve ticareti alanında faaliyet göstermek için Rusya Federasyonu'nda bulunan Cemit LLC'yi satın alan Çimentaş, şirketin net varlıklarının yüzde 100'ü için 151 bin YTL ödedi. Öte yandan Çimentaş'ın 3 yıl önce yüzde 25 ortağı olduğu dünyanın en büyük beyaz çimento üreticisi Aalborg'un 340 milyon euro olan cirosu 2007 yılı sonu itibariyle 880 milyon euroya yükseldi. Danimarka merkezli firma, aynı zamanda Kuzey Avrupa'nın en büyük gri çimento ve hazır beton firması konumunda bulunuyor.

2007 kârlı bir yıl oldu

Çimentaş Yönetim Kurulu Başkanı Walter Montevecchi, geçen yıl Türkiye'deki tüm fabrikalarının kârlı şekilde çalıştığını belirterek, "Geçen yıl satışlarımızı yüzde 7,25 oranında artırdık. Çimentaş, Trakya şubemiz olan Lalapaşa fabrikası ile birlikte 104 milyon 489 bin YTL net konsolide kâr elde etti. Bağlı ortaklığımız Çimbeton, hazır betondaki yoğun rekabete rağmen satışlarını artırdı ve 2 milyon 435 bin YTL net kâr elde etti. Kars Çimento ise 21 milyon 438 bin YTL kâra ulaştı. Topluluğumuza 2006 sonununda dahil olan Elazığ Çimento, 13 milyon 471 bin YTL net kar sağladı" dedi. Montevecchi, geçen yıl Manisa-Soma'da bulunan uçucu kül üreticisi İlion Çimento ile Rusya'da kurulu bulunan Cemit LLC firmalarını da satın aldıklarını söyledi.

 

Çimentoda daralma olmaz

Türkiye çimento pazarında daralma beklemediğini ifade eden Montevecchi, "Satışlarda geçen yılki seviye devam edecek. Hatta çok küçük de olsa satışlarda artış olabilir. Geçmiş yıllarda olduğu gibi yeni projelere ürün vermiyoruz. Satış yaptığımız projeler daha önce başlayıp devam edenler. Sektörde bir kriz beklentisi sözkonusu değil. En fazla yavaşlama ile yüz yüze gelebiliriz" diye konuştu.

Kendisinin İtalyan olmasına rağmen İzmir'in EXPO 2015 organizasyonunu İtalya'nın Milano kentine kaptırmasından üzüntü duyduğunu da dile getiren Montevecchi, "EXPO İzmir'in ve Ege Bölgesi'nin kalkınması için önemli bir araç olacaktı. Buna rağmen hedef yine ortada. Kalkınma için çaba göstereceğiz" dedi.

Çimentaş'ın bağlı ortaklıkları şunlar: "Çimbeton, Kars Çimento, Bakırçay Çimento, Destek, Elazığ Çimento, Yapıtek, Alfacem, Globocem, İlion Çimento, Cemit LLC."

Referans