Çinli zenginler 400 metrekarelik villalarda yaşıyor!

Çinli zenginler 400 metrekarelik villalarda yaşıyor!

Çinli zenginler, değeri 24 milyon yueni olan 400 metrekare genişliğindeki villalarda yaşıyor


Çin Devlet İstatistik Müdürlüğü yetkilileriden Vang Vınbo, Çin'in gayri safi yurtiçi hasılasının 2008 yılında 30 trilyon yueni geçerek, 1952 yılındakine göre 77 kat arttığını belirtti ve 2008'deki bir günlük hayri safi yurtiçi hasılasının, 1952'nin yıllık büyüklüğünü geçtiğine işaret etti. Çinli yetkili, bütün göstergelerin Çin ekonomisinin hızla geliştiğini gösterdiğini açıkladı.

Çin ekonomisi büyürken `yeni aristokratlar' adı verilen bir kesimin ortaya çıktığı belirtildi. Çin'de 10 milyon yuenden fazla serveti olan 825 bin kişi, 100 milyon yuenden fazla serveti olan 51 bin kişi var. Araştırma kuruluşu Hurun'un raporuna göre, Pekin'de `yeni arisokratlar' olarak nitelenen kesimin hayat standardını sağlamak için gereken mülkiyet, araba ve diğer lüks eşyalara sahip olmanın maliyeti 87 milyon yueni buluyor.

Yeni aristokrat Çinli;

Genellikle şehir dışındaki değeri 24 milyon yueni olan 400 metrekare genişliğindeki villalarda yaşıyor, şehir merkezlerindeli lüks ofislerde çalışıyor. Daha çok sanat eserlerine yatırım yapıyor, piyano çalma dersi için yılda 50 bin yen harcıyor.
Vatan