çinliler 3. boğaz köprüsüne talip

çinliler 3. boğaz köprüsüne talip çinliler 3. boğaz köprüsüne talip

Ankara'ya çıkarma yapan çin Başbakanı Wen Jiabao'nun gündeminde, müteahhitlik ve müşavirlik, demiryolu anlaşmaları var. çinliler 3. Boğaz Köprüsü'ne de talipçin Başbakanı Wen Jiabao beş bakan ve üst düzey bürokratlarla Ankara"ya adeta çıkarma yaptı. 8 yıl aradan sonra Başbakan düzeyindeki ilk ziyareti gerçekleştiren Jiabao"nun gündeminde, dış ticaret, müteahhitlik ve müşavirlik, demiryolu, deniz ulaştırma, haberleşme ve kültür alanların bulunduğu 8 anlaşma var. çinlilerin talip olduğu konuların başında ise 3. Boğaz Köprüsü, metro ve hızlı tren yolları var.  

Hızlı tren de var

çinliler"in başta 3. boğaz köprüsü, metro, hızlı tren yollarına talip olacağı belirtiliyor. Wen Jiabao ile Başbakan Erdoğan arasında imzalanacak anlaşmalar arasında, ikili ilişkilerin geliştirilmesinin yanısıra, yeni İpekyolu bağlantısı ortak çalışma grubu kurulmasına ilişkin mutabakat zaptı ile üçüncü ülkelerde müteahhitlik hizmeti verilmesine yönelik anlaşmalar da bulunuyor. Yetkililer, çin"le özellikle üçüncü bir ülkede ortak projeler yapmak için bir zemin aranacağını söylediler. Ancak çin heyetinin resmi olmayan görüşmelerde özellikle 3. boğaz köprüsü, metro, hızlı tren yollarının yapımında yer almak istedikleri belirtiliyor.  

İştah kabartan projeler

3. Boğaz köprüsünün hattı belli oldu, ancak şu anda ihaleye ilişkin bir gelişme yok. Güzergah belli olduğunda ihalenin bu yıl yapılabileceği söylenmişti. 1.5 milyar dolarlık kamulaştırma bedeli ile birlikte toplam maliyetin 6 milyar doları bulması beklenen proje yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek. çin Başbakanı Jiabao"nun heyetinde yer alan çin Demiryolları Bakanı Liu Zhijun dün hızlı trene bindi. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, çin ile Türkiye arasında, iki ülkede ve başka ülkelerde hızlı tren hatlarının yapımına ilişkin işbirliği anlaşmasının imzalanacağını söyledi.
Radikal-  NEşžE KARANFİL TARIK IşžIK