Crowne Plaza Bursa'nın temeli atıldı!

Crowne Plaza Bursa'nın temeli atıldı! Crowne Plaza Bursa'nın temeli atıldı!

Inter Continental Oteller Grubunun 5 yıldızlı markası "Crowne Plaza"yı Bursa'ya getirecek otel yatırımının temeli atıldıÖztimurlar İnşaat AŞ. ile franchise anlaşması yapan Inter Continental Oteller Grubunun 5 yıldızlı markası "Crowne Plaza"yı Bursa'ya getirecek otel yatırımının temeli, törenle atıldı.

Inter Continental Oteller Grubu Avrupa Geliştirme Direktörü Peter Vermeer,  İzmir  yolundaki Carrefoursa'nın yanında bulunan alanda inşaatına başlanan otelin temel atma töreninde, dinamizmi ve girişimciliğiyle endüstri ve
ticaret alanlarında yarattığı önemli alt yapıyla iş seyahatleri için cazibe merkezi haline gelen Bursa'nın, Uludağ, termal banyoları ve tarihi yapılarıyla turistleri de cezbettiğini söyledi.

Inter Continental Oteller Grubunun, 4 bin 300 oteli ve 640 bin otel odasıyla dünyanın en büyük otel kuruluşu olduğunu belirten Vermeer, şöyle konuştu:

"Her yıl, Türkiye nüfusunun iki katı olan 160 milyon misafiri ağırlamaktayız, 47 milyon da daimi misafire sahibiz. Halen bin 500 otel ve 200 bin odadan daha fazla sayıda yeni otel anlaşması yapmış durumdayız. Crowne Plaza Bursa'nın, bu yeni anlaşmalardan birisi olacağını ifade etmekten memnuniyet duymaktayız. Çok iyi organize olmuş inşaat sahası ve profesyonel görünüme sahip olan otel yatırımı girişiminden dolayı yatırımcılara başarı dileklerimi sunuyorum."

-HEDEF 2011-
Öztimurlar İnşaat AŞ. Yönetim Kurulu Eş Başkanı Murat Öztimur da, inşaat sektörünün yanında ikinci bir yatırım alanı için turizme karar verdiklerini dile getirdi.

Bu çerçevede dünyanın en büyük oteller zinciri Inter Continental Oteller Grubu ile "Crowne Plaza Bursa"nın franchise anlaşmasını imzaladıklarını belirten Öztimur, temeli atılan otelin 5 yıldızlı uluslararası bir şehir oteli olarak 2011 yılı ekim ayında hizmet vermeye başlamasını hedeflediklerini vurguladı.

Öztimur, kentteki turizmin gelişmesinde hava ulaşımının önemine değinerek, kent merkezindeki Yunuseli Havaalanı'nın tekrar hizmet vermeye başlamasını beklediklerini ifade etti.

Mevcut otellerde ve yeni yapılan yatırımlarda hizmet verecek kaliteli personel sorununa dikkati çeken Öztimur, bu sorunun üniversite ve yerel yönetimler tarafından kapsamlı bir çalışmayla giderilmesi gerektiğini söyledi.

-BURSA'YA GELEN TURİST SAYISINI ARTIRMA HEDEFİ-
Bursa Valisi Şahabettin Harput ise yaklaşık 26 milyon turistin geldiği Türkiye'de, Bursa'yı sadece 150 bin turistin ziyaret ettiğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Turizm konusu sadece otelcilerin değil, topyekun Bursa'nın gündemine girmiştir. Dünyaca ünlü otel zincirlerinin gelmesi, Bursa'nın turizm potansiyelinin fark edildiğinin somut göstergesidir. Yatırım yapanlar, 'Keşke daha önce yatırım yapsaydık' diyecekler çünkü hedefimiz, 2020'li yıllarda 5 milyon turistin Bursa'ya gelmesidir."

Harput, Crowne Plaza Bursa'ya, talep edilen termal suyun verileceğini kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de, kent merkezinde toplamda sadece 4 bin yatak kapasiteli konaklama tesisi bulunmasının kent turizmine olumsuz etkisine dikkati çekti.

-KONGRE KENTİ BURSA-
Bursa'nın, devam eden otel yatırımlarının tamamlanmasıyla turizmde büyük hamle yapacağını vurgulayan Altepe, "Yatak kapasitesinin belki de 10 katına çıkması lazım. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinin tamamlanmasıyla kentimiz, önemli bir kongre turizm merkezi olacak" dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Sönmez de, bu tür yatırımların önemine işaret ederek, "Turizmcilerce talep edilen gelişim ve değişimlerin en kısa zamanda yetkililer tarafından yerine getirileceğine inanıyorum. Ticaret ve sanayide hak ettiği payı alan Bursa, artık turizm sektöründen de hak ettiği payı layıkıyla alacaktır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Öztimurlar AŞ. eş başkanları Murat ve Mesut Öztimur ile Peter Vermeer, franchise anlaşmasını imzaladı.

Uludağ ve ova manzarasına sahip Crowne Plaza Bursa, 5 bin 170 metrekarelik arsa üzerine 26 bin metrekare inşaat alanına sahip, 4 katı zemin altında, 18 katı ise zemin üzerinde olmak üzere toplam 22 kat olacak.

Crowne Plaza Bursa, 5 yıldızlı lüks bir şehir oteli olarak, toplam 410 yataklı 200 odasıyla hizmet verecek.
AA