Çukurova Havalimanı ihalesinde teklif süresi ertelendi!

Çukurova Havalimanı ihalesinde teklif süresi ertelendi!

Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın, işletme ve üstyapı ihalesi 4 şubat olarak açıklanmıştı. İhale yapılan düzenlemeyle teklif süresi bitimi 16 Mart’a kadar ertelendi...


Temelinin sekiz yıl önce atılan Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın üst yapı ve işletme ihalesinde teklif verme süresi ertelendi. 2011'de işletme ihalesini alan firma 357 milyon euroluk yatırım bedelini karşılayamadığı için işten çekilme kararı almıştı.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, temeli 2013'te dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından Mersin, Tarsus’ta atılan Çukurova Bölgesel Havalimanı inşaatı aradan geçen 8 senede bir türlü bitirilemeyince, üst yapı inşaatı için ihaleye çıkılmıştı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), Çukurova Havalimanı üstyapı tesislerinin Yap-İşlet-Devret modeli kapsamında yaptırılması, iç ve dış hatlar terminali ile mütemmimlerinin işletilmesi ve devrine ilişkin ihalede teklif süresini uzatıldı. İhale tarihi 4 Şubat olarak açıklanmıştı fakat Resmi Gazete’de bugün yer alan bir düzenlemeye göre ihalede teklif süresi bitimi 16 Mart’a kadar ertelendi.

İhaleye katılacak firmalara şartnameler 25 bin TL karşılığında satılacak ve teklif verecek firmalar 600 bin Euro veya karşılığı tutarda geçici teminat yatıracaktı.

DHMİ Eski Genel Müdürü Funda Ocak, geçen yılın sonunda TBMM KİT Komisyonu’nda kurumun 2015-2016 yılı hesaplarına dair görüşmeleri sırasında Çukurova Havalimanı projesiyle ilgili bilgi verirken gecikmelerle ilgili şu açıklamalarda bulunmuştu: 

“2011 yılında yap-işlet-devret modeliyle bu havalimanımızı ihale ettik. İhaleye tek bir firma katıldı ve ihaleyi alan firma verilen garantilere rağmen yatırım maliyetini çıkaramadı. Yatırım maliyeti 357 milyon euroydu. Kredi bulamadı, tıkandı. Bunun üzerine 2015’te sözleşmesini feshettik. Bu defa öz kaynaklarımızla bu işi yapmak istedik, yatırım maliyetinde revizyona gittik, küçülttük. Altyapı, üstyapı olarak iki ayrı ihaleye çıktık. Altyapı ihalesinin toplam tutarı 285 milyon TL. Ancak şu an çalışmalar yavaş yürüyor, inşaatın yüzde 40’ına geldik tıkandık. Üstyapı da 899 milyon TL’ye ihale edildi. Yer teslimi yapıldı.”

ANTALYA İHALESİNE İPTAL KARARI VERİLMİŞTİ

Yolcu sayısı bakımından Türkiye'nin ikinci büyük havalimanı olan Antalya Havalimanı'nın kapasite artırımı ve işletme ihalesinin sürpriz bir şekilde ertelenmesi Meclis'te gündeme gelmişti. CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek Ulaştırma Bakanı'na ihalenin neden iptal edildiğini sorarken İstanbul Havalimanı'nı işleten firmanın (İGA) ihale ile ilgilenip ilgilenmediğini sorusunu da yöneltti. İGA yetkilileri ise ihale ile ilgilenmediklerini açıklamıştı. İhalenin neden iptal edildiği ise resmi olarak belirtilmedi.