''Dalga konut faizlerini artırdı, % 1`in altı zor''

''Dalga konut faizlerini artırdı, % 1`in altı zor''Garanti Bankası Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fuat Erbil "Daha önce 2008 yılının ikinci yarısında konut kredisi faizlerinin yüzde 1'in altına ineceğini öngörüyorduk. Ancak bu koşullarla bu yıl için artık mümkün görünmüyor" dedi.


Yurtdışında devam eden sorunlara rağmen Türk bankacılık sisteminin güçlü bir durumda olmasının bir şans olduğunu söyleyen Genel Müdür Yardımcısı Tolga Egemen, "Türk bankaların bu yıl vadesi gelen sendikasyon kredisi tutarı 10 milyar dolar civarında, Garanti Bankası'nın ise 600 milyon dolarlık ve 700 milyon Euro'luk sendikasyonları var. Maliyette biraz artışla bunları yenileyebiliriz. Ancak asıl sorun seküritizasyonlarda olabilir. Sorun bize kredi verenlerden kaynaklanıyor ve biz dış borçlanmaya çok da bağımlı değiliz" dedi.


Garanti Bankası Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fuat Erbil de mortgage kredilerinde yüzde 14'lük pazar payı ile lider konumda olduklarını söyleyerek, "2007'de 10 yeni mortgage ürünü ile ürün gamını çeşitlendirdik. Bu yıl hedefimiz pazar payını yüzde 15'e yükseltmek. Dış piyasalardaki dalgalanma nedeniyle konut faizlerinde bir artış söz konusu. Daha önce 2008 yılının ikinci yarısında konut kredisi faizlerinin yüzde 1'in altına ineceğini öngörüyorduk. Ancak bu koşullarla bu yıl için artık mümkün görünmüyor" dedi.


(Sabah)