07 / 08 / 2022

Deprem uzmanı Ahmet Ercan, TOKİ'ye tam not verdi!

Deprem uzmanı Ahmet Ercan, TOKİ'ye tam not verdi!

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Van'daki yıkıcı depremin ardından yeniden gündeme gelen bina güvenliğiyle ilgili TOKİ konutlarına övgü yağdırdıTOKİ'nin sağlam zeminde, dayanıklı konutlar yaptığını belirten Ercan, "Bu nedenlen bir ev alacak olsam, TOKİ'den alırım' dedi

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi, Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, 'TOKİ sağlam zeminde, dayanıklı konutlar yapıyor. Bu nedenlen bir ev alacak olsam, TOKİ'den alırım' dedi. TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şubesi, Jeofizik Mühendisleri Odası (JFMO) Bursa Şubesi ve Nilüfer Kent Konseyi'nce, Uğur Mumcu Sahnesi'nde, 12 Kasım Düzce Depremi'nin Yıldönümü dolayısıyla, 'Sıra Kimde' konulu panel düzenlendi.

SAĞLAM ZEMİNE VURGU

MMO Bursa Şubesi'nden yapılan açıklamaya göre Ercan, paneldeki konuşmasında Van'da kurtarma çalışmalarında büyük başarı elde edildiğini dile getirdi. Dünya ortalaması yüzde 17 iken, Van'da yüzde 20'nin üzerinde canlı çıkartıldığını belirten Ercan, 'Deprem sonrası hizmetlerde bir eksiklik görmüyorum. 5 bin çadır gerekiyordu, 47 bin çadır geldi. Bu konuda Türkiye'yi alkışlıyorum' diye konuştu. TOKİ'nin sağlam zeminde, dayanıklı konutlar yaptığını dile getiren Ercan, 'Bu nedenle bir ev alacak olsam, TOKİ'den alırım' ifadesini kullandı. Övgün Ahmet Ercan, depremin önce bodrum, zemin ve birinci katı etkilediğini ve binanın buralardan çökmeye başladığını kaydederek, şunları dedi:

FIRINLI BİNALAR TEHLİKELİ

'Asma katlı, çıkma katlı, çıkma balkonlu binalar depremde yıkılıyor. Alt katı boş bırakılıp, garaj olarak kullanılan binaların da derhal uzman denetiminde perde duvarla kapatılması gerekiyor. Kurtarma ekiplerine, hangi binaların yıkıldığını sorduğumuzda, altında fırın olan binalar olduğunu söylediler. Fırınların çok iyi yalıtılmış olması gerekir. Ama bunu kimse yapmıyor. Fırın betonu pişiriyor, mukavemeti sıfırlıyor, bina depremde göçüyor. Altında fırın olan binalardan uzak durun.'

Depremi 1 saat önceden bilsek...

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ise, 'Ülkemizde maalesef deprem oluyor ve kısa zaman sonra unutuluyor. İnsanları deprem değil, binalar öldürüyor. Bina envanterleri çıkartılarak, güçlendirilmesi gereken yapı sahiplerine faizsiz uzun vadeli kredi vererek önlem almasını sağlamalı. Aslında zayıf binaların hepsi yıkılmalı ve insanlar güvenli binalara yerleştirilmeli' dedi. 'Bursa'da 7 büyüklüğünde deprem bekleniyor. Eğer depremi 1 saat önceden bilebilirsek, binlerce kişinin hayatını kurtarmış olacağız' ifadesini kullanan Bozbey, üstelik bu yatırımların maliyetlerinin de çok yüksek olmadığını belirtti.

Kapalı çelik kapılara dikkat

Van Erciş depreminde yaşamını yitirenlerin büyük çoğunluğunun kapı diplerinde bulunduğuna dikkat çeken Ercan, 'İnsanlar kapıya gitmişler. Ancak, hırsızdan korunma amacıyla yaptırılan çelik kapılar yamulmuş ve bunları açamamışlar. Kapı dibinde hayat üçgeni de olmayınca, oracıkta yaşamlarını yitirmişler. Evde yatarken, sokak kapısı hariç kapıları kapatmayın. Kapalı kapılar depremde kilitleniyor ve bir daha açılmıyor' ifadelerini kullandı. Anadolu'nun ahşap evlerinin aslında birer deprem evi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ercan, 'Van ve Erciş ne ilk, ne de son olacak. Bu ülkede daha çok cenaze kaldırılır' ifadesini kullandı.
Yeni Şafak