Devlerin gözünü ruhsat korkuttu

Devlerin gözünü ruhsat korkuttuKİPTAŞ'ın Gaziosmanpaşa'daki arsasının ihalesinde Yeşil İnşaat, Yapı Konut, Bemsa İnşaat ve Fransa kökenli Aerium'un bağlı olduğu Cenorasset Management'ın teklif verdiği arsanın ihalesi iptal edildi. Yeniden ihaleye çıkacak.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'nin konut şirketi KİPTAŞ'ın Gaziosmanpaşa Küçükköy'deki arsanın satışı için açılan ihaleye 4 şirket teklif verdi. Dün yapılan pazarlıkta ise sonuç çıkmadı. İhaleye katılan şirketler, ödemenin yüzde 25'ini peşin geriye kalan kısmını İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Gaziosmanpaşa Belediyesi'nden izin alındıktan sonra ödemeyi teklif etti. KİPTAŞ yönetimi bunu kabul etmeyince ihale iptal oldu.

Teklif veren şirketler arasında ''Donald Turmp'' markasının Türkiye'de kullanım hakkını elinde bulunduran Yeşil İnşaat, Dubai kökenli fonların ve bankaların ortaklık için kapısında beklediği Yapı Konut, son yılların hızlı büyüyen şirketlerinden Bemsa İnşaat ile Türkiye'deki Carrefourların gayrimenkullerini satın alan Fransa kökenli Aerium'un bağlı olduğu Cenorasset Management ile Haznedaroğlu İnşaat ve Özkan İnşaat ortak girişim grubu bulunuyor.

KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, ''Bu şartları kabul etmemiz doğru olmazdı. Buraya daha önce 175 milyon dolar teklif edildi. Buna rağmen satmadık. İhaleyi önümüzdeki günlerde tekrarlayacağız'' diye konuştu.

Arsa 82 bin 33 metrekare. Atatürk Havalimanı ile Fatih Sultan Mehmet köprüsü arasında yer alan arsanın toplam inşaat alanı 246 bin 99 metrekare. Arazi üzerine inşa edilecek gökdelende yükseklik serbest. Edirnekapı-Arnavutköy metro güzergahında yer alan arsa üzerine alışveriş merkezi, otel, residence, hastane, spor tesisi, transfer merkezi inşa edilebilecek.