Diyarbakır'da sivil havaalanı terminal binası yapılacak!

Diyarbakır'da sivil havaalanı terminal binası yapılacak!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın Diyarbakır´da açıkladığı yeni bir sivil havaalanı terminal binası yapımı kararı sivil toplum kuruluşları temsilcilerini sevindirdiDiyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD) Başkanı Raif Türk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava ulaşımı sıkıntısının son 5-6 yıldır sivil toplum örgütlerince dile getirdiğini ve her platformda sivil havaalanı talebini vurguladıklarını belirterek, "Başbakanın verdiği müjde bizi mutlu etti. 2011 yatırım programına alınmış olması da kısa sürede tamamlanacağı anlamına geliyor. Bu da ayrıca sevindirici bir durum" dedi.

Mevcut havaalanının Diyarbakır´a yetmediğini, ilk etapta terminalin büyütüleceğini ifade eden Türk, "Şimdiki terminal iç hatlara hizmet verecek, yeni terminalde ise uluslararası hava yolculuğu yapılacak. Bizim de istediğimiz buydu. Önemli olan kapasitenin artırılması ve uluslararası uçuşların yapılabilmesi" diye konuştu.

Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) Başkanı Mehmet Kaya da, Diyarbakır´a bir sivil havaalanı yapılması amacıyla DİTAM´ın öncülüğünde imza kampanyası düzenlediklerini anımsatarak, temel taleplerinin ilk aşamada havaalanının fiziki şartlarının düzeltilmesi olduğunu söyledi. Bunun da geçici bir süre Diyarbakır´ın talebini karşılayacağını ifade eden Kaya, Başbakan Erdoğan´a yıllık yolcu kapasitesini 140 binlerden bir milyonlara ulaştığı ile ilgili rakamlar verdiğini belirten Kaya, fiziki şartların oluşturulması halinde yolcu kapasitesinin 10 milyon ile ifade edilebilecek noktalara çok rahatlıkla ulaşabileceğini anlattı. Kaya, şöyle konuştu:

"İlk aşamada acilen mevcut havaalanının yolcu geliş gidiş ile apronbölümünün en azından 2 yıllığına da olsa genişletilmesi, ama ardından büyük bir sivil havaalanının Diyarbakır´da yapılması şart. Diyarbakır´ın yalnızca yolcu taşıma ile değerlendirmemek lazım. Sivil havalimanı Diyarbakır ekonomisine en azından 200-300 fabrikadan fazla katkı sağlayacaktır. Onun için Başbakanın açıklaması önemliydi. Gerek ekonomik anlamda gerek insanların yaşam kalitesini etkileyecek önemli bir hizmet olarak değerlendiriyorum. Diyarbakır´ın gelecekte alacağı misyon hesaplanarak sivil havaalanının o şekilde yapılması lazım. Diyarbakır hızla gelişen bir kent. Ayrıca kente ikinci bir havaalanı yapma şansımız yok. Ama mevcut alanın çok iyi hesaplanarak iyi bir sivil havaalanı yapılması lazım. Biz 2 aylık gibi bir sürede 7 bin civarında imza topladık. Tüm Diyarbakırlılar´ın talebi bu yöndeydi. Ancak sembolik olarak toplanan imzaları Başbakan Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı ile ilgili kurumlara gönderdik. Diyarbakır´ın ihtiyacı olan toplumsal bir talepti."

-"ULUSLARARASI HAVALİMANI İSTİYORUZ"-

Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği (GÜNSİAD) Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu, beklentilerinin uluslararası sivil havalimanı olduğunu, kargo uçuşlarına açık bir havaalanı beklediklerini ifade ederek, "Tam ihtiyacı karşılamasa da en azından geliştirilmesine yönelik imkan veren bir düzenleme getiriliyor. Bu da olumlu bir karar" dedi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensraioğlu da taleplerinin uluslararası havalimanı yönünde olduğunu, mevcut askeri havaalanının pistlerini kullanarak sadece bir terminal binası yapmanın tam ihtiyacı karşılayamayacağını söyledi.

"Kentteki ticaretin altyapısını güçlendirmek için uluslararası havalimanı istiyoruz" diyen Ensarioğlu, şunları kaydetti:

"Günlük uluslararası uçuşların yapılacağı, kargo uçakların ineceği şekilde düzenlenebilirse daha ihtiyaca yönelik olacak. Şırnak´a uluslararası havalimanı, Yüksekova´ya uluslararası havalimanı yapılacak. Ama Diyarbakır´da sivil havaalanı. Diyarbakır´da yolcu kapasitesi bir milyonu aştı. Uluslararası havalimanı haline getirilirse Diyarbakır´ın potansiyeli 3 milyonu aşar. Başbakan´dan bir randevu talebimiz var. Referandumun geçmesini bekliyoruz. Diyarbakır ile ilgili taleplerimizi aktaracağız."
AA