Ege'deki iki ada satılığa çıktı!

Ege'deki iki ada satılığa çıktı! Ege'deki iki ada satılığa çıktı!

Marmaris’te bulunan Karaca Adası 210 milyon TL, Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki Çiçek Adası ise 115 milyon TL bedelle satışa sunuluyor. Üzerinde her biri 50 ile 100 metrekare arasında değişen 3 müstakil ev yer alıyor.ABD’de yaşayan Türk iş insanına sahip olan, Marmaris ilçesinde Cumhurbaşkanlığı konutu karşısında yer alan 316 bin metrekarelik Karaca Adası, internet üzerinden satılıyor. Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; metrekare fiyatı 665 TL olarak açıklanan adanın toplam fiyatı ise 210 milyon TL oldu. 22 Eylül’de verilen ilanda, üzerinde her biri 50 ile 100 metrekare büyüklüğüne sahip 3 müstakil evi olan adaya, mevcut imar durumuna göre günübirlik konaklama, yeme-içme, marina yapılabileceği kaydedildi.

OTEL YAPMAK İÇİN ALDI, SİT ALANI İLAN EDİLDİ

Mülk sahibi tarafından satışını takip eden emlak şirketi ortağı Uğur Özcan, adanın krediye uygun olduğunu kaydetti. Karaca Adası’nın 1980 yılında ABD’de yaşayan bir Türk iş insanı tarafından 7 yıldızlı otel yapılmak üzere satın alındığını belirten Uğur Özcan, adanın o zaman imarlı olduğunu ifade etti.

Adanın 1983 yılında birinci dereceden sit alanı olarak açıklandığını söyleyen Özcan, "Bu nedenle otel yatırımı gerçekleşmedi. Sahibi yıllardır vergisini ödediği halde istediği yatırımı yapamadı. Yatırım yapmaktan vazgeçtiği için satışa çıkardı. Üzerinde 3 müstakil ev ev bulunuyor. Ancak bunlar metruk durumda. İmar affı kapsamında yapı kayıt belgeleri alındı. Restore edilerek kullanılabilir. Yine adaya günübirlik turizm tesisi ve küçük bir marina da yapılabilir. Bunlara izin var. Şu an Muğla Büyükşehir Belediyesi sınırlarında bulunduğu için 5 yıl süreyle vergiden muaf. Süre dolduğunda yeniden vergisini ödeyecek" dedi.

Sahibinin yatırım yapamadığı için zarara uğradığını anlatan Uğur Özcan, "Ada aynı zamanda mavi tur rotası üzerinde bulunuyor. 4 koyu bulunuyor. Toplam 316 dönüm tapu tescili var. Yine 65 dönüm orman kullanım alanı var. Adanın toplam büyüklüğü 381 bin metrekare" dedi.

ÇİÇEK ADASI DA SATILIK

Balıkesir’in 22 adasından biri olan Ayvalık ilçesinde bahar mevsiminde sarı ve beyaz ’koyun gözü’ cinsi nergis çiçekleri açan ve adını alan Çiçek Adası da 15 Eylül’de internet üzerinden satılıyor. İlk kez 2002 yılında satışa sunulan Çiçek Adası, Ayvalık ve Gömeç ilçeleri açıklarında yer alıyor. Karaya 230 metre mesafede, 267 bin metrekare alana sahip Çiçek Adası, 115 milyon liraya satışa çıkarıldı. İçinde taban oturumu 450 metrekare 3 bina yer alan ada, Ayvalık’a 12 kilometre, Çanakkale-  İzmir  yoluna ise 3,5 kilometre mesafede. 4 tatlı su kuyusunun da bulunduğu adada 2 bin zeytin ağacı, 3 bin çam ve muhtelif meyve ağaçları bulunuyor. Ada, Katrinli, Katerin ve Hatırlı ailelerinin özel mülkü konumunda. En yüksek noktası 22 metre olan ada yeni sahiplerini bekliyor.