Ekonomik kriz konut satışını durma noktasına getirdi!

Ekonomik kriz konut satışını durma noktasına getirdi!

Ekonomik kriz konut satışını iyice kilitledi. Emlakçılarda yaklaşık 450 bin konut satılmayı, 800 bin konut ise kiralanmayı bekliyor. Dünya ekonomisini sallayan kriz, kredi faizlerinin yekselmesi konut satışlarının dibe vurmasına neden oldu

Ekonomik kriz konut satışını iyice kilitledi. Emlakçılarda yaklaşık 450 bin konut satılmayı, 800 bin konut ise kiralanmayı bekliyor

Dünya ekonomisini sallayan kriz, kredi faizlerinin yekselmesi, vatandaşın gelecek endişesi taşıması konut satışlarının dibe vurmasına neden oldu. Emlakçılara artık konut almaktan çok, ucuz kiralı konut ve konutunu satıp sermaye yapmak istiyenler gidiyor. Emlak piyasasında yaprak kıpırdamazken  emlakçıların da kapılarına kilit vurmaya başladığı belirtildi. İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, ' Emlakçılık piyasasındaki satışlarda  bu yılın ilk 6 ayında yüzde 70'lere varan düşüş var. Şu anda satılık ev arayandan çok satan var. Tam anlamıyla bir durgunluk söz konusu. Piyasada bir kilitlenme oldu'dedi.

ALAN YOK SATAN ÇOK

Ateş komisyoncuların vitrinleri satılık, kiralık konut ve işyeri yazılarıyla dolu olduğunu belirtip, 'Şu anda yaklaşık 450 bin konut komisyoncularda satışını bekliyor. Yaklaşık 800 bin konuta ise kiracı aranıyor. Eskiden gelen 10 kişiden 8'i satılık konut sorardı. Bu gün ise tam tersi. Ayni şey kiralık konut için de geçerli' dedi. Kiralık konutu ise daha çok düşük maaşlı  veya işleri bozulanların aradığını belirten Ateş, 'Kriz döneminden işinden olan ya da maaş almada sıkıntı çekenler daha düşük ve küçük konutlara taşınmak istiyor' dedi.

İŞSİZLİĞİ KÖRÜKLÜYOR

Konutun iş sermayesi haline geldiğini ifade eden Ateş,'Özellikle küçük esnaf  işini devam ettirebilmek, borcunu ödeyebilmek için  konutunu aracını veya  eşinin ziynet eşyasını satıyor' diye konuştu. Ateş, vatandaşın yastık altındaki altınını sakladığını belirtip bunun  ise rekor kıran altın fiyatlarında gözüktüğünü sözlerine ekledi.  Ateş, 'Konut satışlarının dibe vurması işsizliği de körükleyecek. Çünkü konut satılmayınca emlakçıların kapanması yanında inşatlarda azalacak. Çalışan sayısı azalacak' diye konuştu. Oda başkanı malzeme fiyatlarının çok yükseldiğini belirtip, 'Ancak konutların fiyatları sabit tutulmaya çalışılıyor' diye konuştu.
Güneş