Elazığ'daki depremzedeler evlerine kavuşmak istiyor!

Elazığ'daki depremzedeler evlerine kavuşmak istiyor! Elazığ'daki depremzedeler evlerine kavuşmak istiyor!

Evlerine kavuşmayı bekleyen Elazığlı depremzedeler, "Çadırda kalmaktansa konteynerde yaşamak bulunmayacak bir şey. Şu an Elazığ'ın dört bir tarafında inşa edilen konutlar var. Temennimiz konutların kısa sürede bitirilmesi ve bir an önce evlerimize yerleşmek" dedi.Elazığ'da 24 Ocak tarihinde yaşanan depremin ardından konutları yıkılan ya da ağır hasar gören vatandaşlar, Kurban Bayramı'nı geçici olarak barındıkları konteyner kentte geçiriyor.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Sivrice ilçesi merkezli, 41 kişinin yaşamını yitirdiği, binlerce konut ve iş yerinin hasar gördüğü 6,8 büyüklüğündeki depremin neden olduğu yaraların sarılması için çalışmalar devam ediyor.

Şehirde Aşağı Demirtaş, Kırklar ve Doğukent mahalleleri ile Sivrice'nin Gölbaşı mevkisinde kurulan konteyner kentlerde, yaklaşık olarak bin 700 aile barınıyor.

- "Her şeye rağmen bayramı neşe içinde kutlamaya çalışıyoruz"

Depremzedelerden İbrahim Bora, Anadolu Ajansı muhabirine, Ramazan Bayramı'nın ardından Kurban Bayramı'nı da konteyner kentte kutladıklarını söyledi.

Bayramların tüm insanlar için neşe kaynağı olduğunu belirten Bora, evlerinde kalmadıkları için bayramın kendileri için buruk geçtiğini söyledi.

Bora, her şeye rağmen bayramı ailece, neşe içinde kutlamaya çalıştıklarını dile getirerek, şunları söyledi:

"Deprem sonrası 40-45 gün çadırda kaldık. Çadırda kalmaktansa konteynerde yaşamak bulunmayacak bir şey. Allah devletimize zeval vermesin. Şu an Elazığ'ın dört bir tarafında inşa edilen konutlar var. Devlet vatandaşın mağdur olmaması için çalışıyor, elinden gelenin fazlasını yapıyor. Temennimiz konutların kısa sürede bitirilmesi ve bir an önce evlerimize yerleşmek."

- "Burada bir aile gibi olduk"

Sinan Altaş ise yaşadıkları depremin mağduriyetini devletin yardımlarıyla gidermeye çalıştıklarını belirtti.

"Konteyner kentte geçirdiğimiz ikinci bayramımız. Evlerimizde kaldığımız gibi olmasa da burada tüm depremzedeler bir aile gibi olduk. Çoluk çocuk, büyüklerimizle sosyal mesafeyi koruyarak bayramlaşıyoruz. Şu an bir sıkıntımız yok." diye konuşan Altaş, bayramın güzel geçtiğini söyledi.

Nihal Cevher de kiracı olarak oturduğu evin yaşanan afette ağır hasar görmesinden dolayı ailesiyle konteyner kente yerleştiğini söyledi.

Cevher, "Allah razı olsun devletimizden, bize bu imkanı sağladıkları için. İnşallah ilerleyen süreçte konutlar yapılır. Kiracılara da hak tanınırsa çok iyi olur. Bizler de mutlu oluruz." diye konuştu.

 

Prof. Dr. Naci Görür’den deprem uyarısı!