Çukurova Balkon

Emlak işletmeleri kentsel dönüşümde desteğe hazır!

Emlak işletmeleri kentsel dönüşümde desteğe hazır! Emlak işletmeleri kentsel dönüşümde desteğe hazır!

Emlak Uzmanı Özelmacıklı, "Emlak işletmeleri, dönüşüm ihtiyaçlarının doğru tespit edilmesini sağlayacak Kentsel Dönüşüm Strateji Belgelerine destek sunabilir. Bölgelerindeki risk durumunu, halkın beklentilerini en iyi bilenler emlak danışmanlarıdır" diye konuştu...


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Kentsel Dönüşüm Eylem Planı çerçevesinde öncelikli olarak 1,5 milyon konutun 5 yıl içinde dönüştürülmesi hedefleniyor. Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özelmacıklı, "Emlak işletmeleri, dönüşüm ihtiyaçlarının doğru tespit edilmesini sağlayacak Kentsel Dönüşüm Strateji Belgelerine destek sunabilir. Bölgelerindeki risk durumunu, halkın beklentilerini en iyi bilenler emlak danışmanlarıdır. Kentsel Dönüşümde bizler de sürece dahil edilmeliyiz" diye konuştu.

Kentsel Dönüşüm Rehberine Katkı Sunabiliriz

Özelmacıklı, sözlerine şöyle devam etti; "Profesyonel emlak işletmeleri kat maliklerini dönüşüm öncesinde sağlanan destekler ve sağlayacakları avantajlar konusunda etkin bir biçimde bilgilendiriyor. Ayrıca bu yapılara müteahhit bularak teklifler verilmesini sağlıyor. Müteahhitin yıkım süreci öncesinde kiracı ve maliklere barınma ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kiralama hizmetleri sunuyor. Sonrasında yeni inşa edilen bu yapıların satış ve kiralama süreçlerine de etkin destekler sunuyor. Hem müşterilerin ihtiyaçlarını hem de müteahhitlerin beklentilerini en iyi bilen sahadaki emlak danışmanlarıdır"

Parsel Bazlı Değil Ada Bazı Değişim Sağlanmalı

6306 sayılı kanun sonrasında Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan bina sayısının 488 bin 303 olduğunu ifade eden Özelmacıklı, "Balyoz (yık-yap) anlayışı yerine ada bazlı dönüşüme daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Az katlı olup, çok kat yapılabilir binalar yerine çok katlı yapılarda dönüşüme ihtiyaç var. Bu nedenle asıl risk taşıyan ve çok katlı olan binalar yenilenmedi. Haziran ayındaki yönetmelik tamamlanmayan yapılar için riski bir miktar azaltmış olacak. Özellikle sınıflara ayrılan müteahhitlerden teminat ya da tamamlanma sigortası talep edilecek. Tamamlanma oranına göre satış izni verilecek. Bu düzenlemeler ile mağduriyetler azalmış olacak" şeklinde konuştu.

Riskli Yapılar Ortak Problemimiz

Özelmacıklı, şimdiye kadar riskli yapı tespiti yapılan bağımsız birim sayısının 612 bin 569 olduğunu söyledi ve şunları belirtti; "Yıkılma riski olan taşınmazın kiraya verilmesine, satış ve pazarlamasına bizler de emlak işletmeleri olarak aracılık yapmak istemeyiz. Lakin bu binaların tespit süreci çok yavaş ilerliyor. Şikayete konu edilen binalar için belediyeler sadece kat maliklerine tebligat göndermekle yetiniyor. Bu doğru bir yaklaşım değil. Sonuçta riskli yapılar ülkemiz için ortak bir problem"

Kentsel Dönüşüm Eylem Planı neler getiriyor?